Logo dostawcy Polska tarcza antyrakietowa - najdroższy i najtrudniejszy program dla wojska

Polska Zbrojna | aktualizacja 2013-04-17 (08:59) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 17 godzin i 13 minut temu | 657 opinii
 
(fot. Polska ZBrojna / Krzysztof Gogo)
Unowocześnianie systemu obrony powietrznej i przeciwlotniczej będzie nie tylko najdroższym z zaplanowanych na najbliższą dekadę programów modernizacyjnych rodzimych sił zbrojnych. Ze względu na jego konsekwencje geopolityczne i gospodarcze będzie także najtrudniejszy w realizacji - pisze "Polska Zbrojna".

Od wstąpienia Polski do NATO nasza armia systematycznie wymienia postsowieckie uzbrojenie i sprzęt wojskowy na nowoczesne odpowiedniki. Na wielu polach mamy się już czym pochwalić w tej dziedzinie. Siły lądowe zostały wyposażone w kołowe transportery opancerzone Rosomak, przeciwpancerne pociski rakietowe Spike, karabiny Beryl, bezzałogowe samoloty rozpoznawcze Fly Eye i Orbiter oraz śmigłowce Sokół i Głuszec. Lotnicy pozyskali wielozadaniowe F-16, a od niedawna trwa również modernizacja MiG-29.

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja Marynarki Wojennej, jednak przyjęty niedawno plan modernizacji technicznej (PMT) na lata 2013-2022 przewiduje, że nasze siły morskie pozyskają nie tylko nowe okręty podwodne, lecz także niszczyciele min, okręty patrolowe i obrony wybrzeża.

Wspomniany PMT, który obok odbudowy potencjału Marynarki Wojennej zakłada również zakup nowych śmigłowców i bezzałogowców, wyposażenia oraz uzbrojenia indywidualnego żołnierzy, zautomatyzowanych systemów dowodzenia, a także systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, oznacza dla polskiej armii cywilizacyjny skok w XXI wiek. Ze wszystkich wymienionych programów najwięcej obaw i wątpliwości budzi Tarcza Polski, czyli modernizacja obrony powietrznej i przeciwlotniczej.

Polska armia dysponuje trzema pułkami przeciwlotniczymi (w Wojskach Lądowych) oraz jedną brygadą rakietową obrony powietrznej (w Siłach Powietrznych). Głównym uzbrojeniem tych jednostek są przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9K33M2/M3 Osa oraz 2K12 Kub, a także przenośne Strzała-2M i Grom, 23-milimetrowe armaty przeciwlotnicze ZU-23-2, zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2KG i ZSU-23-4MP Biała, zestawy rakietowe S-125 Newa oraz jeden przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-200WE Wega.

Ostatnie tchnienie opelotki

Całe to uzbrojenie, bez wyjątku, bazuje na rozwiązaniach technologicznych z końca lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Nawet najnowsze z tej listy, opracowane w kraju i produkowane przez Bumar, rakiety Grom są w wyposażeniu Wojska Polskiego dopiero od 1995 roku,

Zdecydowaną większość z wymienionego uzbrojenia już wkrótce trzeba będzie wycofać ze służby z powodu kończących się resursów technicznych. Najszybciej jednostki OPL opuści jedyny zestaw Wega, którym dysponują przeciwlotnicy Sił Powietrznych. Zgodnie z planem stanie się to w 2015 roku.

Cztery lata później, w 2019 roku, powinna się zakończyć eksploatacja 17 zestawów rakietowych Newa z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP. Nieco dłużej taki sprzęt będą mieli przeciwlotnicy z Wojsk Lądowych. Dwadzieścia zestawów Kub będących w wyposażeniu trzech pułków ma zostać wycofanych ze służby do 2022 roku. Osy, których jest obecnie sześćdziesiąt cztery, posłużą cztery lata dłużej, do 2026 roku. Siły Powietrzne nie będą miały zatem żadnego rakietowego zestawu przeciwlotniczego już za sześć lat, a Wojska Lądowe za dziewięć.
‹ poprzednia 1 2

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 110 58.51%
nie 78 41.49%

Opinie (657)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

ostatnio aktywne | najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane | najczęściej odpowiadane
54
68
~piotr 2013-04-16 (09:12) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 17 godzin i 1 minutę temu

Ta zabawka Komorowskiego bedzie polakow bardzo duzo kosztowac.Tacy jak on maja obsesje wroga ktorego tak naprawde nie ma.Prosze popatrzec np. na niemcy jak oni prawie wcale sie nie zbroja a mimo tego sa bogatsi od Polski.Wlasnie dlatego bo wiedza ze zbrojenia to wyrzucenie pieniedzy w bloto a taki biedny kraj jak Polska wydaje tak ogromne sumy na zbrojenia gdzie 3 miliony dzieci codziennie gloduje a sluzba zdrowia lezy na lopatkach.Gdzie tu rozum i logika prezydencie ?

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

33
33
~Wojtek 2013-04-16 (09:56) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 16 godzin i 16 minut temu

A może by tak zainwestować w pomoc dla bezrobotnycha nie zabawki militarne z których nigdy nie skorzystamy?

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

23
25
~drakon 2013-04-17 (11:07) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 5 minut temu

Jedyny sens jaki widzę w wydawaniu kasy na wojsko, to jest ewentualna Armia Unii Europejskiej. Utrzymywanie indywidualnych armii przez państwa członkowskie UE jest drogie, bezcelowe i w konsekwencji jakiegoś poważnego konfliktu kompletnie nieskuteczne. A my Polacy to niby przed kim mielibyśmy się tak zbroić indywidualnie? Z Niemcami mamy obecnie najlepsze stosunki od stuleci, a Rosjanie i tak by nas w razie czego czapkami nakryli. A poza tym powinniśmy się stosować do dawnej i mądrej zasady: " Przyjaciół szukaj blisko, a wrogów daleko".

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

27
63
~demoss 2013-04-16 (12:07) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 14 godzin i 5 minut temu

Należy zauwazyć że takie decyzje równiez prowokują Rosjan do rozbudowy systemów militarnych w Obwodzie Kalingradzkim , nie pozostana bezczynni,

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

88
5
~VoV 2013-04-17 (11:05) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 7 minut temu

POLSKA POWINNA POMYSLEC O BUDOWIE "" LABORATORIUM TECHNOLOGICZNEGO NA POTRZEBY POLSKIEJ ARMII "" !!!!!!!! Nalezy stworzyc specjalne laboratorium i maly park technologiczny wylacznie na potrzeby pracy nad nowa bronia dla Polskiej Armii . Laboratorium powinno byc chronione i '' tajne '' odizolowane od tzw. swiata bez dostepu osob postronnych oraz '' szpiegow przemyslowych'' . Powinno tam pracowac kilka nazdolniejszych osob z Polski znajacych sie na nowych technologiach i innowacjach swiatowych mozliwych do zastosowania. Musi powstac specjalne '' Sito '' ktore co roku bedzie szukalo jednego kandydata czyli najzdolniejszego z najzdolniejszych aby ow czlowiek nie chcial wyemigrowac . Warto w to inwestowac gdyz Polska mysl techniczna , technologiczna , innowacyjna zawsze wyprzedzala swiat w swojej pomyslowosci i tworzono naprawde genialne wynalazki oraz produkty tylko zawsze brakowalo ludzi i pieniedzy oraz wsparcia rzadow ktore by traktowaly to powaznie i dzis to nalezy zmienic. RZAD MUSI ZACZAC TRAKTOWAC BARDZO POWAZNIE POLKICH NAJZDOLNIEJSZYCH KONSTRUKTOROW I STWORZYC IM MOZLIWOSC DO PRACY W POLSCE I BUDOWE GENIALNYCH PRODUKTOW TU NA MIEJSCU DLA POLSKIEJ ARMII !!! POLSKA MOZE ZA JAKIS CZAS ZADZIWIC SWIAT WYNALAZKAMI MILITARNYMI OPARTYMI NAPRAWDE O POMYSLY WYKRACZAJACE POZA NASZ WIEK 21 !!!!!!!!!!!. Polacy zawsze na swiecie w przekroju historii byli najlepsi a nasze pomysly daleko wykraczaly poza owczesne czasy . Mamy dzis historyczna szanse aby wykorzystac Polska mysl technologiczna na swoje potrzeby i rzad jak i prezydent musi zaczac takich ludzi i nowe technologie zaczac traktowac bardzo powaznie. Mozemy miec supernowoczesna tarcze antyrakietowa i najnowsze rakiety taktyczne oraz system o jakim nawet swiatu sie nie snilo. Polacy byli zawsze prekursorami wynalazczosci tylko rzady to bagatelizowaly a mielismy wynalazki na skale swiatowa ktore dzis obce koncerny wykorzystuja na swoje potrzeby zapominajac ze to bylo Polskie !!!!!!!!!!. Polacy malo kto wie brali udzial w pracy nad rakietami USA '' Pershing i Cruz '' i w wielu innych super projektach militarnych !!!!!!!!!! Wiec zamiast czekac az ludziezdolni wyemigruja rzad musi dla tych najzdolniejszych kilkunastu naukowcow znalezc propozycje i srodki finansowe ,,,,,,,,,,,jest to naprawde kilkanascie super zdolnych osob ktorym nalezy stworzyc w kraju warunki zarowno do pracy na rzecz armii polskiej jak i tez dobre wynagrodzenie finansowe . Mozemy na potrzeby naszej Polskiej armii stworzyc super nowoczesne produkty militarne nikomu dotad nie znane !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

32
27
~wizer e 2013-04-17 (10:53) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 19 minut temu

wydatki na armie za komuny powodowały to ze dobrze uprzemysłowiony kraj , jako jedyny w Europie miał kartki na wszystko . Teraz jest to samo chore ambicje mocarstwowe polityków i lobby wojskowych powoduje to ,ze Polska bedzie w ciagłej biedzie , nie będzie w stanie łożyc na armie. Dziś bogatsza Hiszpania wydje na wojsko 0,90 % pkb a biedna pozbawiona przemysłu Polska 1,95 % pkb. Tylko ograniczenie wydatków na armie o połowę i ograniczenie administarcji daje mała szansę na rozwój kraju i wzbogacenie się Polaków

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

35
10
~karat 2013-04-17 (12:04) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 8 minut temu

Utrzymywanie stutysięcznej armii w takim geopolitycznym położeniu jak nasze nie ma żadnego sensu. Albo duża (jak za komuny) albo żadna (tylko straż graniczna). Obliczyłem sobie kiedyś stosunek długości naszej wschodniej granicy do docelowej liczebności naszej armii. Wyszło mi, ze gdyby rozstawić to nasze wojsko wzdłuż tej granicy (i to wszystkich, nie tylko żołnierzy liniowych), to staliby oni pojedynczo jeden od drugiego w odległości co najmniej 50 metrów. I kogo to niby miałoby powstrzymać takie sito?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

40
9
~gg 2013-04-17 (09:21) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 51 minut temu

ahahahahahahahahahahahhahah mamy najsłabszą armię w okolicy Niemcy 800 tys a my ledwo 100 tys nie mówiąc o rosyji

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

10
1
~nato 2013-04-16 (10:32) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 15 godzin i 40 minut temu

tu chodzi o obronę interesów NATO ,zasadne czy nie to jest pytanie ?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

9
4
~zbrojenia 2013-04-17 (12:10) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 2 minuty temu

Jako że utraciliśmy część suwerenności wstępując do NATO i UE , to jak najbardziej będziemy wdrażać ,finasować tego typu projekty ,które w rzeczywistości bardziej będą służyły NATO do ich realizacji globalnych .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

30
1
~wodnik 2013-04-17 (10:59) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 13 minut temu

Coś mi się przypomina, że obecny Pan Prezydent jako Minister Obrony Narodowej nic nie zrobił aby uchronić od likwidacji elitarną Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Radiotechnicznych w Jeleniej Górze. Ciekawe teraz skąd wezmą specjalistów do obsługi tych rakiet i systemów? Może z Rosji albo z tzw. łapanki z ulicy bo tanio?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

15
13
~adrian 2013-04-17 (10:58) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 14 minut temu

Zwiększyć wojsko zawodowe do 300tyś , postawić na Lotnictwo. Zakupić F-35 od USA , Łodzie podwodne i kilka niszczycieli...Dozbroić wojska przeciwlotnicze. Kupic rakiety Patriot. Do tego zakupić helikoptery aPACHE... I czołgi najnowszej generacji. i Spać Spokojnie

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

18
12
~ebs 2013-04-17 (13:28) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 12 godzin i 44 minuty temu

Polska "Armia" w skrócie: Kołowe transportery opancerzone rosomak. W przyszłości będą wykorzystane w konwojowaniu polityków uciekających przez Rumunię na zachód i wschód (zależy który jest czyim agentem). Obecnie testowane w Afganistanie. Czołgi PT-91 - złom mający na celu opóźnienie obcych sił aby polska wierchuszka mogła spokojnie opuścić ukochny kraj. F-16 - osłona uciekającego konwoju z powietrza (podobnie śmigłowce). Samoloty transportowe posłużą do eksportu co cenniejszych rzeczy naszych politykierów. Flota - prowadzić będzie strategiczne działania mające na celu odwrócenie uwagi od uciekającego konwoju - wartość bojowa: samozatapialne okręty siejące strach wśród ryb brudnego bałtyku. Oddziały specjalne - sekta PiS, ćpuny Palikota i Gwardia elektoratu PO zawsze oddana ojczyźnie, kosynierzy PSL i zachlani ruscy agenci SLD. W razie wojny za bunkry posłużą kościoły jak w 1655. PODSUMOWANIE; Polska "Armia" = syf, kiła i mogiła.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

28
6
~Gizmo 2013-04-17 (11:44) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 28 minut temu

Łuki se kupta i proce ||||||||||||

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

7
7
~s 2013-04-17 (11:09) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 3 minuty temu

Albo silna Armia Europejska,albo dowidzenia malutkie kraje europy

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

15
3
~poz 2013-04-17 (09:45) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 27 minut temu

proponuję skonstruować własną bombę atomową i już mamy coś a nie kupować amerykański szrot

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

17
9
~asd 2013-04-16 (18:35) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 7 godzin i 37 minut temu

Armia jak dom. Trzeba modernizować, ulepszać, upiększać, wymieniać, czyścić ile się da. - ale zawsze kiedyś trzeba zrobić generalny remont czyli wymianę sprzętu i podstaw. Jestem ciekawy czy wy internauci lubicie syf i zepsuty sprzęt skoro narzekacie na modernizację i wymianę sprzętu w naszej armii. Trzymajcie w domu zepsuty, telewizor, pralkę, komputer, radio, itd. Miejcie obdrapane ściany, odpadający tynk i kafelki, cieknące rury, dziurawe podłogi. Widocznie lubicie syf i beznadzieję żeby mieć więcej powodów do narzekania.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
3
~nato 2013-04-18 (09:32) 4 lata 6 miesięcy 16 godzin i 40 minut temu

Polska obecność w Afganistanie to koszt 1 dnia ok 1,5 mln zł.Jedyna korzyść to wzrost pozycji Polski w NATO.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~chlop 2013-04-17 (11:48) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 24 minuty temu

a skąd kasa?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
6
~zaq 2013-04-17 (11:06) 4 lata 6 miesięcy 1 dzień 15 godzin i 6 minut temu

I po co to wszystko? Czy ludzie w końcu przejrzą na własne oczy, że wojsko to jedno wielkie zło ???Inteligentna i wysoko rozwinięta cywilizacja nigdy do przemocy i zabijania drugiego człowieka nie przyłoży reki. Zachowania typu wojny, nienawiści i zabijanie jeden drugiego to barbarzyństwo ze średniowiecza. Zamiast się zabijać może byście zaczęli budować rzeczy które ludziom mogłyby się przydać? np Badania nad nowymi antybiotykami, sztucznym sercem, wydłużeniem ludzkiego życia, części zamienne dla człowieka a chociażby pozyskiwanie czystej energii. Budżet na wojsko jest tak ogromny że aż trudno to sobie wyobrazić. Na naukę czy szpitale nie idzie więcej pieniędzy. Jest porównanie albo państwo chce być wysoko rozwinięte z dobrobytem ale bez wojska typu Szwajcaria, Austria, Norwegia, Japonia (wysoki poziom rozwoju i znikoma armia) lub mieć armie ale klepać biedę (Iran, Korea północna, Pakistan, Afganistan -----stan, irak itp itd) Poza tym wojsko to prawne przyzwolenie na zabijanie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi