Logo dostawcy Wiceprezydent USA Joe Biden: Barack Obama nie blefuje w sprawie Iranu

PAP | dodane 2013-03-04 (19:22) 4 lata 6 miesięcy 20 dni i 11 minut temu | 553 opinie
 
Joe Biden na konferencji AIPAC Joe Biden na konferencji AIPAC (fot. AP / Susan Walsh)
Prezydent USA Barack Obama nie blefuje mówiąc, że sięgnie po działania militarne, jeśli konieczne będzie zapobieżenie pozyskaniu przez Iran broni jądrowej - powiedział wiceprezydent Joe Biden na spotkaniu Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Akcji Politycznej.

Występując na dorocznej konferencji AIPAC, najważniejszej organizacji izraelskiego lobby w USA, Biden zapewnił, że ochrona Izraela jest w interesie Ameryki.

Zastrzegł, że Stany Zjednoczone "nie szukają wojny" i że chcą pokojowych negocjacji z Iranem, że wciąż jest czas i pole manewru, by negocjacje zakończyły się sukcesem, ale "okno się zamyka".

Biden ostrzegł, że nie należy działać zbyt pospiesznie. Ocenił, że gdyby zaszła potrzeba działań militarnych, to należy pozyskać dla tej opcji poparcie wspólnoty międzynarodowej i w tym celu trzeba wykorzystać wszystkie możliwości.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przekonywał w wystąpieniu transmitowanym z Izraela podczas konferencji, że aby zatrzymać irański program nuklearny, potrzebna jest "wiarygodna groźba militarna", gdyż "same słowa ani same sankcje nie powstrzymają Iranu".

Powtórzył swą wcześniejszą ocenę, że Teheran prowadzi negocjacje międzynarodowe ws. swego programu nuklearnego jedynie po to, by "zyskać na czasie".

Iran zaprzecza zarzutom dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej; argumentuje, że prace, które prowadzi nad wzbogacaniem uranu, mają cele pokojowe i służą rozwojowi cywilnej energetyki.

Ostatnia runda negocjacji z udziałem przedstawicieli Iranu i sześciu mocarstw (USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Chiny oraz Niemcy) odbyła się pod koniec lutego w Ałma Acie w Kazachstanie. Rozmowy zakończyły się bez konkretnych rezultatów i mają zostać wznowione 5 kwietnia. "Szóstka" zaoferowała Iranowi złagodzenie sankcji w zamian za wstrzymanie najbardziej kontrowersyjnej części prac jego programu nuklearnego.

(sol)

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 217 21.05%
nie 814 78.95%

Opinie (553)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

ostatnio aktywne | najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane | najczęściej odpowiadane
66
191
~Głos z Izraela 2013-03-04 (23:11) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 20 godzin i 22 minuty temu

Z dużym zażenowaniem i niesmakiem czytam rasistowskie i antysemickie komentarze wielu internautów polskich. To nie jest jedyna strona, takich stron jest setki, może nawet tysiące. Wielu forumowiczów wręcz prześciga się /jak na zawodach sportowych/ w wylewaniu jadu nienawiści wobec Izraela, Żydów i judaizmu. Są tacy, którzy wręcz szczycą się i dumni są ze swojej postawy antysemickiej. Wielu jest wściekłych, że - jak to określają - "Hitler nie dokończył swojej roboty". Argumenty strony przeciwnej, zupełnie do nich nie trafiają. Jest akurat odwrotnie: ilość jadu antysemickiego podwaja się. Nie jestem specjalistą wiadomej specjalności medycznej. Ale nieśmiało twierdzę, że takie zachowanie świadczy o wyraźnych zmianach charakterologicznych i rozchwianiu emocjonalnym. Najdziwniejszym jest to, że wiele osób nie ma jakiegokolwiek pojęcia o zagrożeniu ze strony Iranu i jego programu jądrowego. A pomimo tego, udzielają się na forum. Dziwna sprawa. Kiedy w godzinach popołudniowo-wieczornych, na plaży w Tel Avivie, obserwuję linię horyzontu, często zastanawiam się: co jest powodem takiej, zoologicznej wręcz nienawiści części Polaków do Żydów i państwa Izrael. Odpowiedzi racjonalnej, tymczasem, nie ma. Dochodzi do tego, że znajomi turyści z Niemiec oraz przybysze z dawnego ZSRR, z ironicznym uśmieszkiem pytają: Dlaczego wielu Polaków tak bardzo nienawidzi Żydów. No właśnie - dlaczego ? Mosze Yarinski, Tel Aviv.

odpowiedz

pokaż 39 ukrytych odpowiedzi

512
14
~liverpool50 2013-03-04 (21:14) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 22 godziny i 19 minut temu

Czy to ten sam Obama co dostał Pokojową Nagrodę Nobla?

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

179
10
~Ostatni Białas 2013-03-04 (22:47) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 20 godzin i 46 minut temu

gmail.com)

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

44
87
~kill bill 2013-03-05 (02:25) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 17 godzin i 8 minut temu

Szaleni przywódcy Iranu sami pchają się na wojnę ,w USA żyje tylu Polaków nie wiem skąd tyle nienawiści do USA,chyba że chcecie Iran.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

166
13
~memento 2013-03-05 (00:17) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 19 godzin i 16 minut temu

Pamiętajcie to Iran przyjął i wykarmił Polaków,którzy uciekli z sowieckiego piekła w czasie wojny

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

73
18
~bb 2013-03-04 (22:44) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 20 godzin i 49 minut temu

Mówicie Muzułmanie Nas zniszczą - nie sądzę. Owszem, błędem jest umożliwienie im wtargnięcie (inaczej tego nazwać nie mogę) na teren Europy gdzie bez większych przeszkód inwigilują państwa chrześcijańskie które omamione trendem zachodu pozwalają się rozbijać od środka - tak, bo tak działa "cicha konspiracja". Słusznie, że UE jest przeciw Turcji i jej członkostwu w UE - to kraj muzułmański. Nie jestem za szykanowaniem innowierców ale jeśli chcą głosić herezje to niech to robią u siebie a nie u Nas. Polski nie zmanipulują pod tym względem chociaż jest duży rozłam bo jesteśmy na całe Nasze szczęście jednym z ostatnich bastionów Europy broniących Kościoła i chrześcijaństwa. Należy tylko jak najszybciej zakończyć faworyzację obcokrajowców w Naszym kraju !

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

24
3
~Adramelek 2013-03-04 (21:41) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 21 godzin i 52 minuty temu

To jest poważne pytanie więc proszę mi wytłumaczyć poniewarz naprawdę nie wiem, dlaczego np. USA, Rosja, Chiny mają broń atomową no i mogą ją mieć nie muszą się rozbroić, a takie państwa jak Korea, no i w tym przypadku Iran nie mogą tej broni mieć. Nie żebym był za tym aby mieli, bo to tylko śmierć przynosi, ja tylko pytam się jak to jest, dlaczego mieć nie mogą?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

74
35
~cv 2013-03-04 (21:05) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 22 godziny i 28 minut temu

I tak następna wojna światowa będzie z islamem i to raczej wygrana dla islamu.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

148
8
~Marysia 2013-03-04 (20:35) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 22 godziny i 58 minut temu

Kto w USA decyduje 320 mln Amerykamow czy mniejszosc zydowska? NIc nie rozumiem.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

68
22
~Nieprzyjaciel 2013-03-04 (23:39) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 19 godzin i 54 minuty temu

a jesli naprawde iran stara sie znalezc alternatywne zrodlo energii i sa blisko przelomowego odkrycia . usa sie to nie podoba bo przelom techn. bylby zbyt szybki i wielu ludzi straciloby prace lub stanowiska...

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

20
39
~GOŚĆ 2013-03-04 (23:01) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 20 godzin i 32 minuty temu

Sytuacja w Iranie nie musi ale może być wielokierunkowym elementem działań wojennych.Sytuacja w tym rejonie jest na tyle napięta od strony politycznej ,że może zagrozić całemu systemowi bezpieczeństwa w tym rejonie nie ma bowiem tej siły argumentacji politycznej jakim był Irak co nie jest bez znaczenia dla znalezienia takiego stabilizatora , który gwarantował by pokój w tym rejonie. Skonfliktowany Iran wewnętrznie i zewnętrznie przy braku pełnej stabilizacji wewnetrznej w Iraku , paraliż polityczny w Syrii , niejasna sytuacji polityczna w Libanie , Libi czyni ten obszar zagrożeniem dla nich samych jako , że bez pomocy zewnętrznej o chatrakterze gospodarczym nie będą w stanie się ponieść a tu trzeba dobrej woli politycznej aby do takich rozwiązań doszło a tej woli brak z różnych powodów.Zainteresowanie mocarstw Rosji i USA i uznanie tych terenów jako obszar swoich wpływów gospodarczych i strategicznych również czyni ten konflikt trudny do rozwiązania. Brak dobrej woli politycznej również ze strony mocarstw czyni również ten konflikt jako obszar o wysokim stopniu zagrożenia wielokierunkowymi działaniami zbrojnymi co nie jest bez znaczenia dla ewentualnej konsolidacji swoich obecnie zwaśnionych konfliktami stron w Iranie , Iraku , Libanie , Syrii aby zrozumieć złożoność tego problemu.Uważam , że Iran i jego program atomowy ma uzasadnienie w jednym przypadku a mianowicie brak mocy energetycznej dla rozwoju kraju co nie jest bez znaczenia dla poziomu życia społecznego , gospodarczego i politycznego i takich działąń im zabarniać nie wolno.Istnieje wiele narzędzi o charakterze politycznym choćby komisje międzynarodowe aby w sposób wyczerpujęcy wyeliminować możliwość wykorzystania tych badań dla celów militarnych przy dobrej woli wszystkich zainteresowanych stron. Tu nie będzie blefu strony amerykańskiej w zakresie skoncetrowanych ataków na cele jeżeli są przesłanki ,że Iran dokonuje tych badań dla celów militarnych niekoniecznie od strony merytorycznej złożonego problemu a dla potrzeby politycznej , która ma różne odcienie. W dzisiejszych działaniach wojennych przedziałem czasowym wraz z możliwością przenoszenia ładunków bojowych sa to godziny aby osiągnąć sukces i niezbędny czas dla rozwinięcia działań wojennych o charakterze wielokirunkowym na wiekszym obszarze ale czy o to chodzi.Tutaj chodzi o ludzkość i jego przetrwanie myślę ,że w tym momencie dobrze będzie przypomnieć politykę możnych świata wobec polityki lat trzydziestych i późniejszych faszystowskich niemiec.To nie były dobre rozwiązania dla europy i świata ale jednak takie decyzje podejmowano.Uważam ,że nadal jest możliwość dokonania głębokiej analizy sytacji wszystkich stron i podjęcie właściwych decyzji w celu zakończenia konfliktu. Czasu jest coraz mniej ale jednak jest.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

68
14
~kiko 2013-03-04 (22:46) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 20 godzin i 47 minut temu

Mam ochote na Kobiete

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

121
12
~cynik 2013-03-04 (22:32) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 21 godzin i 1 minutę temu

UWAGA!!! w zeszłym roku OSKARA za najlepszy zagraniczny film dostało kino z IRANU...żeby uspokoić Teheran...a teraz najlepszy film amerykański OPERACJA ARGO o konflikcie z IRANEm , gdzie Arabowie są pokazani jak dzikie małpy...PROPAGANDA JUDOAMERYKAŃSKA...marines już oliwią beretty i czesza pejsy

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

183
27
~aha 2013-03-04 (21:40) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 21 godzin i 53 minuty temu

Od zakończenia II WŚ. Wszystkie konflikty, pośrednio czy bezpośrednio na świecie, wywołują jankesi. Żądni tylko swojego interesu. Takie to państwo tolerancji dla innych. Mordercy ze sloganami demokracji na ustach i plakatach.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

88
6
~jantra 2013-03-05 (08:31) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 11 godzin i 2 minuty temu

I wszyscy wiemy, że nieszczęsny Iran ma tak samo broń atomową, jak jego sąsiad Irak miał broń biologiczną! Hańbą dla Europy XXI wieku jest wspieranie bezwzględnego agresora jakim jest USA, tak jak hańbą Europy XX wieku było tolerowanie hitlerowskiej aneksji Austrii i czeskich Moraw. Czyżby współczesni politycy europejscy sądzili podobnie jak ich poprzednicy, że jak pozwolą się nasycić potworowi, to zaprzestanie dalszych napaści? Dziś Stany Zjednoczone Ameryki Północnej są takim samym zagrożeniem dla światowego pokoju jak w latach 30-tych ubiegłego stulecia III Rzesza. Zdobycie irańskiej ropy tylko zaostrzy apetyt amerykańskich militarystów. Celem kolejnych napaści będzie pewnie Azja czyli Korea Płn. i Chiny. Okupacja Iranu da USA do tego świetną pozycję wyjściową gdyż ten rejon Azji zostanie niemal dokładnie okrążony. Wojska amerykańskie są w Japonii, Korei Płd, Afganistanie i jeśli będą też w Iranie wojna światowa wkrótce się rozpocznie ponieważ takie kraje jak Wietnam, Laos oraz Rosja szybko się w nią włączą. Jeśli zaś Rosja będzie zamierzała stanąć po stronie Chin, to najpierw z pewnością zechce zabezpieczyć sobie zachodnią granicę i....zaatakuje Polskę. Nikt nie przyjdzie nam z pomocą, bo wszystkie siły skupią się w Azji a Polska według koncepcji amerykańskich militarystów ma po prostu wiązać część sił Rosji. Po raz kolejny USA we własnym interesie wyda nas na łup Rosji. Miliony Polaków znów znajdą się za Kołymą i zginą tam z głodu i mrozu. Unia Europejska nam nie pomoże, bo jest świadoma, że Polska pełni w UE rolę proamerykańskiej piątej kolumny blokując i torpedując działania Unii na rzecz utrwalenia pokoju w Europie. Zapłacimy wysoką cenę za podlizywanie się USA, Jałta niczego nas nie nauczyła. Oczywiście prawicowi, proamerykańscy politycy rządzący u nas od ponad 20 lat uciekną za ocean a naród stoczy samotną walkę o istnienie. Amerykańska bezgraniczna chciwość doprowadzi nie tylko do zniknięcia Polski z map świata, ona doprowadzi do upadku całej współczesnej cywilizacji. Cóż, stare przysłowie mówi, że głupich nie sieją bo sami się rodzą. Za wygodne życie Amerykanów zapłacimy własnym życiem, mimo, iż obywatele tego kraju po prostu nami gardzą, co wyraźnie widać choćby w związku z wizami dla Polaków na wjazd do USA.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

45
75
~gość 2013-03-04 (23:34) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 19 godzin i 59 minut temu

Jeżeli posiadają broń nuklearną to na pewno jest to niebezpieczne dla innych państw.Takie szalone państwo trzeba pozbawić tej broni.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

29
4
~x54 2013-03-04 (23:23) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 20 godzin i 10 minut temu

Nie bedzie zadnej wojny dlatego ze 7$ za galon benzyny pograzy USA w jeszcze wiekszej depresji

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

26
53
~T37 2013-03-04 (22:35) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 20 godzin i 58 minut temu

Jestem chętny na ochotnika gdzie mam się wstawic mam 37lat i jestem gotowy iśc z Żydami na Arabów !!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

86
27
~Sid 2013-03-04 (20:52) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 22 godziny i 41 minut temu

rdolą wszystkich wrogów Allaha. Ja na miejscu Obamy wziąłbym na cel tak Iran jak i Izrael.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

316
15
~Pan Sułek 2013-03-04 (20:29) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 23 godziny i 4 minuty temu

Mam nadzieję że Polska nie będzie w tym uczestniczyła jeżeli dojdzie do jakiejś interwencji.Jak na razie to Polska wysyła swoje mizerne siły zbrojne na wojny w których nie ma żadnego interesu uczestniczyć.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi