Logo dostawcy Birma: kara śmierci za zabójstwo, które wywołało zamieszki religijne

PAP | dodane 2012-06-19 (08:25) 2 lata 4 miesiące 4 dni 12 godzin i 6 minut temu
 
Zniszczenia po zamieszkach religijnych w Birmie Zniszczenia po zamieszkach religijnych w Birmie (fot. AFP / STR)
Sąd w Birmie skazał na karę śmierci dwóch mężczyzn za zgwałcenie i zamordowanie kobiety, której śmierć wywołała falę przemocy na tle religijnym na zachodzie kraju. W ciągu dwóch tygodni zginęło tam ponad 50 osób - poinformowały media państwowe.

Według gazety "Myanmar Ahlin" wyrok zapadł w poniedziałek w stanie Arakan, na zachodzie Birmy. Trzeci mężczyzna, który również był zamieszany w gwałt i morderstwo, odebrał sobie życie w areszcie jeszcze przed rozpoczęciem procesu.

28 maja we wsi Kyauknimaw, leżącej w graniczącym z Bangladeszem stanie Arakan, członkowie muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingya zgwałcili i zabili 27-letnią buddystkę z mniejszości Arakanów. W odwecie 3 czerwca rozwścieczony tłum zlinczował 10 muzułmanów.

Ogółem w wyniku trwających przez dwa tygodnie starć między buddystami a muzułmanami śmierć poniosło 50 osób, a ponad 30 tys. musiało opuścić swoje domy, które zostały spalone lub zdewastowane. Przed 10 dniami w stanie Arakan wprowadzono stan wyjątkowy.

Choć północ stanu Arakan zamieszkuje 800 tys. muzułmanów z grupy Rohingya władze nie uznają ich za mniejszość etniczną, a wielu Birmańczyków postrzega ich jako nielegalnych imigrantów z Bangladeszu. Według ONZ Rohingya są jedną z najbardziej prześladowanych grup etnicznych na świecie.

Od 1988 roku w Birmie nie wykonano ani jednego wyroku śmierci.

(db, tbe)

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 34 97.14%
nie 1 2.86%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!