Logo dostawcy NATO żąda, by Damaszek zezwolił na śledztwo ONZ ws. broni chemicznej

PAP | dodane 2013-06-14 (11:10) 4 lata 5 miesięcy 8 dni 15 godzin i 54 minuty temu | 7 opinii
 
Anders Fogh Rasmussen Anders Fogh Rasmussen (fot. AFP / John Thys)
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zażądał od władz Syrii, by w trybie pilnym zezwoliły na śledztwo ws. użycia w tym kraju broni chemicznej. Dodał, że użycie tej broni wywołuje "wielki niepokój".

"Jest sprawą pilną, by reżim syryjski pozwolił ONZ na śledztwo ws. użycia broni chemicznej" - napisał Rasmussen na Twitterze.

Według niego Syria powinna zapewnić "nieograniczony dostęp na swoje terytorium inspektorom międzynarodowym, by zbadali oni wszelkie fakty zastosowania broni chemicznej".

"Użycie broni chemicznej w Syrii jest całkowicie nie do zaakceptowania i stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego" - dodał, zaznaczając, że jest to powodem "wielkiego niepokoju".

Zapewnił, że pociski antyrakietowe Patriot rozmieszczone na granicy syryjsko-tureckiej "zapewniają skuteczną ochronę Turcji przed wszelkim atakiem rakietowym z Syrii, chemicznym lub nie".

Dodał również, że według niego "jedyną słuszną drogą" rozwiązania syryjskiego konfliktu jest "decyzja polityczna". "Przyjmuję z zadowoleniem inicjatywę rosyjsko-amerykańską przeprowadzenia międzynarodowej konferencji pokojowej i apeluję do wszystkich stron konfliktu w Syrii, by wzięły w niej udział, by stworzyć podstawy do dialogu politycznego" - powiedział Rasmussen.

Biały Dom uznał w czwartek na podstawie danych wywiadu amerykańskiego, że w ciągu ostatniego roku wojska syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada wielokrotnie, choć na niewielką skalę, stosowały broń chemiczną w walce z rebeliantami. Zapowiedziano, bez podawania szczegółów, że USA wesprą militarnie rebeliantów.

Tę zapowiedź USA z zadowoleniem przyjęła walcząca z Asadem opozycja syryjska. Szef sztabu generalnego Wolnej Armii Syryjskiej, założonej przez dezerterów z armii rządowej, gen. Salim Idris, wyraził nadzieję w rozmowie z telewizją Al-Arabija, że zapowiedzi nie skończą się na planach, lecz możliwie szybko zostaną wcielone w życie.

O "pozytywnym kroku" ze strony USA mówi także tymczasowy przewodniczący opozyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej George Sabra. Wyraził on nadzieję, że nie dojdzie do zwłoki, która "umożliwiłaby Asadowi dalsze zabijanie".

Zespół śledczych ONZ kierowany przez szwedzkiego naukowca Ake Sellstroema jest gotów od ponad miesiąca wyruszyć do Syrii. Wyjazd udaremnił jednak spór między ONZ a Damaszkiem nt. zakresu terytorialnego misji. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun nalegał, by mogła on prowadzić w Syrii badania ws. wszystkich doniesień o użyciu broni chemicznej. Natomiast władze syryjskie uważają, że dochodzenie powinno dotyczyć tylko marcowego incydentu z domniemanym użyciem broni w prowincji Aleppo.

Reżim prezydenta Asada i walczący z rządem rebelianci oskarżają się wzajemnie o stosowanie broni chemicznej zakazanej przez prawo międzynarodowe. Turcja, Izrael i USA ogłosiły, że posiadają dowody, iż reżim w Damaszku użył broni chemicznej, ale jak dotąd nie poinformowały, o jakie dowody chodzi.

(mj, tbe)

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 0 0%
nie 4 100%

Opinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~zydzi 2013-06-16 (08:10) 4 lata 5 miesięcy 6 dni 18 godzin i 54 minuty temu

wprowadzcie stala obserwacje arabskich panstw

odpowiedz

3
1
~hehehe 2013-06-14 (21:47) 4 lata 5 miesięcy 8 dni 5 godzin i 17 minut temu

NATO to sojusz północny i do tego obronny... Co on ma do Syrii?

odpowiedz

4
1
~Zyga 2013-06-14 (20:20) 4 lata 5 miesięcy 8 dni 6 godzin i 44 minuty temu

NATO żąda czego? - śledztwa? Według mnie NATO domaga się przede wszystkim tego aby ONZ formalnie przyklepało to, co niby NATO już wie czyli że wojska rządowe Syrii użyły broni chemicznej. Później będzie domagać się przyjęcia rezolucji formalizującej użycie siły lub dostarczanie uzbrojenia. Innymi słowy powtórka z Iraku. Po latach z rozbrajającym uśmiechem powie się, że wywiad się pomylił. Przy okazji zabije się kilka tysięcy Syryjskich mężczyzn, kobiet i dzieci, ale co tam - będzie się opłacało.

odpowiedz

3
1
~zyx 2013-06-14 (20:11) 4 lata 5 miesięcy 8 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Aby nie było wojen należy natychmiast rozbroić USA, IZRAEL i NATO.

odpowiedz

4
1
~wALA M. 2013-06-14 (19:11) 4 lata 5 miesięcy 8 dni 7 godzin i 53 minuty temu

NATO MOŻE SOBIE ŻĄDAĆ ??? NOCNIKA BO ?

odpowiedz

10
1
~qdw 2013-06-14 (18:37) 4 lata 5 miesięcy 8 dni 8 godzin i 27 minut temu

onz to porażka jak ue, która nas okrada w oczach i rozbiera

odpowiedz

10
0
~araby 2013-06-14 (17:57) 4 lata 5 miesięcy 8 dni 9 godzin i 7 minut temu

pod kontrola zydow! nieustajaca kontrola

odpowiedz