Armia przeciwko islamskim bojownikom - 19 zabitych

PAP | dodane 2011-09-06 (17:28) 6 lat 2 miesiące 16 dni 9 godzin i 36 minut temu
 
Co najmniej 19 osób zginęło na południu Jemenu w starciach armii z islamskimi bojownikami. Wojsko usiłuje odzyskać kontrolę nad obszarami zajętymi przez bojowników podejrzanych o związki z Al-Kaidą.

Wśród ofiar śmiertelnych jest trzynastu bojowników i sześciu żołnierzy. Rannych zostało trzech wojskowych i nieokreślona liczba bojowników - podała agencja Reutera. Do starć doszło na zachodnich przedmieściach Zindżibaru, stolicy prowincji (muhafazy) Abjan.

Według władz bojownicy, którzy zostali wypchnięci z rejonu al-Kowd z powrotem do Zindżibaru, pozostawiali za sobą broń i ciała martwych towarzyszy.

Jemeńska armia rozpoczęła ofensywę na południu kraju przed dwoma miesiącami, gdy islamscy bojownicy, ośmieleni masowymi protestami przeciwko rządom prezydenta Alego Abd Allaha Saleha, przejęli przynajmniej trzy miasta w niestabilnej muhafazie Abjan, w tym sam Zindżibar.

Od tego czasu w Abjanie szerzy się przemoc - codziennie dochodzi tam do ataków bojowników na jemeńskich żołnierzy i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa; w odwecie armia wysyła więcej posiłków i samoloty wojskowe. Od kiedy w Abjanie rozgorzały ostre walki, uciekło stamtąd ok. 90 tysięcy Jemeńczyków - pisze Reuters.

Muhafaza Abjan ma ważne znaczenie strategiczne - znajduje się na wschód od cieśniny Bab al-Mandab, przez którą dziennie przepływa tankowcami ok. trzech milionów baryłek ropy naftowej.

Trwające już pół roku antyprezydenckie demonstracje w Jemenie paraliżują część miast i powodują polityczny impas w kraju. Prezydent Saleh wciąż przebywa na rekonwalescencji w Arabii Saudyjskiej po próbie zamachu na jego życie z 3 czerwca.

(aw)

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!