Dyktator Jugosławii Josip Broz Tito był... Polakiem? Kontrowersyjna hipoteza wywiadu USA

WP.PL | aktualizacja 2013-08-21 (19:09) 4 lata 1 miesiąc 3 dni i 26 minut temu | 916 opinii
 
Leonid Breżniew i Josip Broz Tito w 1977 roku Leonid Breżniew i Josip Broz Tito w 1977 roku (fot. AFP / V. Musaelyan/Files TASS)
Czy wieloletni dyktator Jugosławii Josip Broz Tito nie był osobą, za którą się podawał? Taką kontrowersyjną hipotezę postawił amerykański wywiad - wynika z ujawnionych dokumentów. Według tych ustaleń Tito nie pochodził z Bałkanów, tak jak utrzymywał, ale raczej z Rosji lub nawet... Polski.

Oficjalnie Tito urodził się na terenie dzisiejszej Chorwacji, przy granicy ze Słowenią. Stąd mieszane pochodzenie jego rodziców - ojciec był Chorwatem, a matka Słowenką. Jednak wywiad USA, którzy przeprowadził analizę fonetyczną jednego z przemówień dyktatora, twierdzi, że prawda może być zupełnie inna.

Zdradził go język

Jugosłowiański przywódca na co dzień posługiwał się językiem serbsko-chorwackim, jednak uwagę analityków przykuł charakterystyczny, obcy akcent z jakim się wysławiał. Według Amerykanów wskazuje on, że ojczystym językiem Tity nie był serbsko-chorwacki, lecz raczej rosyjski lub polski.

Autorzy analizy konkludują, że w świetle tego logiczne jest przyjąć, że Tito nie pochodził z Bałkanów, ale był Rosjaninem lub Polakiem. Idąc dalej tym tropem, jugosłowiański dyktator musiał sfałszować swój życiorys, aby być wiarygodnym w oczach rodaków.

Amerykanie podkreślają, że choć rozważania na temat prawdziwej tożsamości dyktatora mają charakter hipotetyczny, to "z pewnością nie był on Jugosłowianinem". Niemniej dalsze prace nad tą sprawą mają służyć tylko celom naukowym.

Według CIA fakt, że Tito nie pochodził z Jugosławii mógł być źródłem jego "bezstronności i sukcesu w rozwiązywaniu różnych problemów i konfliktów etnicznych w Jugosławii". Jest w tym wiele prawdy, bowiem cieszący się ogromnym autorytetem i charyzmą dyktator był gwarantem jedności Federacji Jugosłowiańskiej. Po jego śmierci w 1980 roku nastąpił wzrost nacjonalistycznych i etnicznych napięć, które doprowadziły do rozpadu kraju i krwawej wojny na Bałkanach.

Wszystko przez lokalny dialekt?

W sieci pojawiły się jednak głosy, że analiza Amerykanów jest błędna, ponieważ nie wzięli oni pod uwagę, że Tito urodził się w regionie Zagorje, gdzie ludzie posługują się dialektem kajkawskim i lokalną gwarą ludową. Jest on na tyle specyficzny, że osoby nim mówiące mają problemy z poprawnym wysławianiem się w języku serbsko-chorwackim, który jest oparty na najbardziej rozpowszechnionym dialekcie sztokawskim.

Co więcej, wiele słów w dialekcie kajkawskim ma więcej podobieństw z innymi językami słowiańskimi (np. rosyjskim) niż pozostałymi dialektami serbsko-chorwackimi. Dlatego obcy akcent Tity mógł po prostu wynikać z tego, że wychował się on w charakterystycznej gwarze używanej lokalnie w północno-zachodniej Chorwacji.

Komunistyczny satrapa

Tito rządził Jugosławią nieprzerwanie od II wojny światowej, w której wsławił się jako lider komunistycznego ruchu oporu walczącego z niemieckim okupantem. Po wojnie jako jeden z nielicznych komunistycznych przywódców sprzeciwił się Józefowi Stalinowi i wpływom sowieckim, za co Jugosławia była izolowana przez ZSRR i inne demoludy.

Negowanie radzieckiego przywództwa przyniosło Ticie duży rozgłos na świecie. Pod jego rządami Jugosławia stała się jednym z liderów Ruchu Państw Niezaangażowanych zrzeszających kraje, które nie wiązały się z żadnym z istniejących bloków politycznych

Jego pogrzeb była największym pogrzebem męża stanu w historii. Ze 128 różnych państw przyjechało nań czterech królów, trzydziestu jeden prezydentów, sześć księżnych, dwudziestu dwóch premierów i czterdziestu siedmiu ministrów spraw zagranicznych.

(tbe, mp, ib)

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 366 82.62%
nie 77 17.38%

Opinie (916)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
0
~bolek 2013-08-22 (09:37) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 9 godzin i 58 minut temu

Faktem jest,że w pierwszą zagraniczną podróż jako głowa państwa Broz-Tito wybrał się właśnie o Polski! Był też pierwszym zagranicznym tak wysokim dostojnikiem zagranicznym w powojennej Polsce! Przyjechał POCIĄGIEM ! Został przywitany na dworcu we Włochach przez Osóbkę-Morawskiego w otoczeniu sowieckiej generalicji.Ocalała Polska Konika Filmowa z 1946 roku relacją tamtego wydarzenia .Kronika jest dostępna przez net w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

odpowiedz

45
52
~Josef Pisowski 2013-08-21 (22:44) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 20 godzin i 51 minut temu

A Jarek Kaczyński ,w którym pokoleniu przybrał szlachecką końcówkę na "ski "??. Wcześniej był Kalksztein.Ciekawe kiedy stanie pod sadem za katastrofę Tupolewa

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

1
0
~fantemat 2013-08-22 (09:04) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 10 godzin i 31 minut temu

a żydem przypadkiem to on nie był????

odpowiedz

4
0
~Wiem ja jedno 2013-08-22 (04:06) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 15 godzin i 29 minut temu

że czysto plemienna Narodowość północnej Ameryki to Indianie Apacze i Siuksy, a reszta to naleciałość i wszelakie barachło Europy z Anglii i Polski /z pod panowania niemiecko-rosyjskiej Carycy Katarzyny/. I tu się zaczyna Warszawska biurowo kierownicza ponaglająca nowo moda komputerowa. Jaap, jaap /fonetycznie z amerykańska „Dżaap, Dżaap” tak zwracali się do Indian piersi osadnicy z Polski rosyjskiej do Plemion Indian, którzy trzymając motyki do uprawy ziemiopłodów znających się na roli Polaków tłumacząc na Polski te słowa dziabaj, dziabaj tą ziemie, a żreć dostaniesz jak tu urośnie. Słowa „Dziabaj” to tłumaczenie na polski nowożytny dla owych kierowników w biurach warszawskich „Wal baranie w klawiaturę i Enter, bo na żarcie dla rodziny u mnie nie zarobisz. I to jest cała Prawda o ekonomach w biurach warszawskich i nie tylko warszawskich.

odpowiedz

1
1
~Slimak 2013-08-22 (08:37) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 10 godzin i 58 minut temu

Wygladal bardziej na Polaka.Dzisiaj tez wsrod politykow swiata sa tacy ktorzy nie sa tymi za kogo sie podaja.

odpowiedz

3
0
~Nik 2013-08-22 (07:58) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 11 godzin i 37 minut temu

Nie dajmy się zbałamucić. Ktoś chce nas skłócić.......

odpowiedz

3
2
~mały 2013-08-22 (04:22) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 15 godzin i 13 minut temu

Broz Tito był pijakiem a nie Polakiem tak wynika z dochodzenia dedektywa Rutkowskiego i Malanowskiego. Wywiad USA najlepiej działa wśròd jankesow w rezerwatach.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~korek 2013-08-22 (04:49) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 14 godzin i 46 minut temu

Mozliwe, wazne ze Ruskich pogonil, jugole jedzili do niemiec, kase I towary zwozili legalnie do Jugoslawi I nie narzekali na wodza czy komune

odpowiedz

6
2
~JOKE 2013-08-22 (01:23) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 18 godzin i 12 minut temu

Taki był Polak z Broz Tity, jak jest Amerykanin z Obamy:-)))))) Kufa, jankesi to myśleniem nie grzeszą... heheheheh

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~demi 2013-08-22 (03:51) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 15 godzin i 44 minuty temu

ja wiem że był Tajem

odpowiedz

5
10
~Chorwatka 2013-08-21 (21:07) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 22 godziny i 28 minut temu

Wierzę że to prawda. Jestem Chorwatką i od lat czekałam na wyjaśnienie tej tajemnicy. Według wpajanej nam historii w dawnej Jugosławii Tito urodził się w Chorwacji, niedaleko Słowenii. Jednak jego akcent niczym nie przypominał ani chorwackiego, ani słoweńskiego akcentu. Mało tego, nie przypominał również lokalnego dialektu (kajkavskiego z obszaru Zagorja). Poza tym w życiorysie Tito brakowało kilku lat. Nikt nie wie co Tito robił w tych latach. Kiedyś znajomy Włoch przedstawił mi artykuł, gdzie opisywano podobne rewelacje. Tam wręcz twierdzono że Tito to kilka postaci. Jak prawdziwy Tito zginął podczas wojny, podstawiono kolejnego i tak dalej. Z Tito było więcej zdumiewających faktów przez które od lat nie wierzę żeby Tito był Chorwatem. Np. na archipelagu wysp Brioni, które praktycznie były za Jugosławii jego prywatną posiadłością, istniała willa o imieniu "Bela kuća". Każdy Chorwat wie że po chorwacku nazywałaby się "Bijela kuća", zwłaszcza że znajdowała się na terenie Chorwacji. Żaden Chorwat nie zgodziłby się również żeby generałowie byli przede wszystkim Serbami, a tak właśnie było. Jaki miał akcent i skąd właściwie pochodził, trudno mi określić. Jednak jego akcent nie miał nic wspólnego z żadnym językiem występującym na terenie dawnej Jugosławii. A co do badań Amerykańskich - pewnie prowadzili je ludzie z tamtych terenów, którzy są w stanie wychwycić różnice dość charakterystycznych akcentów występujących na tamtych terenach. Tak się składa że wystarczy powiedzieć kilka zdań i już można człowieka umieścić geograficznie dość precyzyjnie nie tylko jeśli chodzi o dawną republikę, ale i o obszar samej republiki.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

46
6
~anna 2013-08-21 (22:24) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 21 godzin i 11 minut temu

nie ufam USA

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

35
0
Real 2013-08-21 (18:10) 4 lata 1 miesiąc 3 dni 1 godzinę i 25 minut temu

Tito nie klakierował ani Stalinowi, ani Hitlerowi, nie pozwolił na podporządkowanie Jugosławii USA i Anglii. Doprowadził do powstania Jugosławii, dość silnego państwa federacyjnego, z którym musieli się liczyć sąsiedzi. Po jego śmierci, USA i Niemcy podsycali konflikty etniczne, by w ten sposób podzielić tamtejszą ludność i doprowadzić do powstania słabych państewek, które nie byłyby w stanie prowadzić suwerennej polityki i stały się klakierami sterowanymi przez zagranicę. Owszem, Jugosławia była socjalistyczna, ale w ramach "demokracji zachodniej" państwo jugosłowiańskie nie byłoby w stanie funkcjonować, a Serbowie, Chorwaci i Bośniacy sterowali przez wielkich tego świata powyrzynaliby się nawzajem.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~Badania za milion dolarow 2013-08-22 (01:48) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 17 godzin i 47 minut temu

Dajcie 1% mi , to bym odeazu mogla powiedziec - tak byl polakiem . Kumpel dziadka z wojska... Zaplaccie to powiem wiecej haha

odpowiedz

8
0
~a 2013-08-22 (01:40) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 17 godzin i 55 minut temu

Pasjonujące są te badania nad zawartością cukru w cukrze.

odpowiedz

0
0
~Wiedzacy 2013-08-22 (01:34) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 18 godzin i 1 minutę temu

Te pogloski ze on byl Polakiem albo Polskim Zydem kraza od wielu lat. Ponoc niby jego matka go nie poznala gdy wrocil do Krolestwa SHS/Jugoslawii. Niby mowil z dziwnym akcentem. Raczej lubil Macedonczykow ktorzy czesto maja "Polskie" nazwiska, a ponadto w swojej Jugoslawii ustanowil hymn narodowy ktory byl dziwnie podobny do Polskiego (przedwojenny hymn tego kraju byl calkiem inny). Raz Mihajlovic myslal ponoc ze "Tito" to Rosjanin.

odpowiedz

4
0
Rozeta 2013-08-22 (01:14) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 18 godzin i 21 minut temu

Amerykanie nie potrafią się nauczyć języków słowiańskich do pracy zatrudniaja (szczególnie w bankach) Słowian (Polaków, Rosjan itd) którzy znają angielski. Jak taki naukowiec może coś takiego wyniuchać.

odpowiedz

1
1
~knuy[- 2013-08-22 (01:13) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 18 godzin i 22 minuty temu

Co za bzdury --a TUSK niby to kto jest--nie DYKTATOR--co wprowadzi to trzeba wykonywac--taki sam jak Brezniew czy Gierek czy Brostito

odpowiedz

2
2
~aha 2013-08-22 (01:08) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 18 godzin i 27 minut temu

Tito Polak i tak samo Dzierżyński Polak. Oj nie dostaniemy odszkodowania za Katyń, tylko sami bedziemy ruskim i jugolom Plaćić.

odpowiedz

4
2
~tr 2013-08-22 (00:58) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 18 godzin i 37 minut temu

to tak jak Wojciech Jaruzelski ,którego rodzona matka nie chciała widzieć na oczy, car Iwan Groźny. dymitrow samozwanców bylo trzech itp. Matrioszki to stary numer

odpowiedz