Logo dostawcy Zabijają kobiety, bo nie chcą im być posłuszne

WP | dodane 2010-04-21 (14:50) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 11 godzin i 22 minuty temu | 409 opinii
 
(fot. AFP / Shah Marai)
Zabił nastoletnią siostrę, bo zhańbiła rodzinę. Dziewczyna została kilkadziesiąt razy dźgnięta nożem. Czym zawiniła? Przed sądem w Hamburgu, gdzie doszło do zbrodni, jej brat powiedział, że musiał się wstydzić. Morsal, bo tak miała na imię, ubierała się jak jej zachodnie koleżanki, chodziła na imprezy, była nieposłuszna - a to sprzeczne z afgańską kulturą i obyczajami. O honorowych zabójstwa w Europie mówi się i pisze. W Afganistanie to nadal temat tabu.

Afganka, muzułmanka, powinna dobrze się prowadzić, być skromna i posłuszna rodzicom. Jednak wiele dziewcząt, zwłaszcza mieszkających poza Afganistanem, buntuje się przeciw takiemu modelowi. Tym bardziej, gdy widzą, że ich bracia mogą robić, co chcą. Nikt ich nie wytyka palcami. Młode Afganki przejmują zachodnie wzorce. A to nie podoba się starszym, przywiązanym do tradycji i zwyczajów swoich przodków. Powstaje konflikt - pokoleniowy i kulturowy. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w środowisku afgańskim w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, ale dotyczy również imigrantów z innych krajów muzułmańskich.

Starsze pokolenia łączą silne więzi z ich ojczyznami. W nowym kraju starają się pielęgnować dawne obyczaje. Jednak młodzi, wychowani w Europie, sprzeciwiają się rodzinom, które są w tych kręgach kulturowych święte. Za bunt młode Afganki płacą często wysoką cenę.

Mieszkająca w Niemczech Mużgan została przeklęta i wydziedziczona przez swojego ojca, bo wyszła za mąż za afrykańskiego Holendra. Mużgan pochodziła z szanowanej tadżyckiej rodziny mieszkającej w Hamburgu, w której praktykowane było bezwzględne posłuszeństwo wobec ojca. Zgodnie ze zwyczajem to rodzice powinny wybrać jej kandydata na męża - Afgańczyka, muzułmanina. Jednak Mużgan nie chciała uznać decyzji ojca. Jej wybór kosztował ją utratę kontaktu z rodziną. Mimo to miała szczęście. Uniknęła najgorszego wyroku: honorowego zabójstwa.

Gdy w Europie dochodzi do honorowej zbrodni, najczęściej sprawcy brutalnych mordów stają przed sądem. Takie wydarzenia nagłaśniają media. Debatuje się, jak im zapobiegać, a potem pojawiają się pytania o wielokulturowość i asymilację imigrantów. W Afganistanie ten temat jest zamiatany pod dywan.

"Wewnętrzne sprawy rodziny”

Przykłady łamania praw kobiet w Afganistanie zbiera, działająca w tym kraju, organizacja Rawa. To właśnie ona opisała tragedię 19-letniej Malihy, zamordowanej w styczniu tego roku w małej wiosce w prowincji Sari Pul. Dziewczyna zginęła z rąk własnego ojca, bo nie zgodziła się wyjść za mąż za 12-letniego chłopca. Maliha, gdy dowiedziała się o aranżowanym małżeństwie, uciekła do swojego nastoletniego chłopaka. Ten jednak odprowadził ją do domu rodziców. Gdy wyszedł, ojciec zatłukł nastolatkę. Ucieczka, zakazany związek i nieposłuszeństwo córki były dla niego nie do przyjęcia.

- Honorowe zabójstwa są akceptowane wśród społeczności afgańskiej - tłumaczy dr Soraya Sobrang, szefowa Komisji Praw Człowieka w Kabulu. - W Afganistanie takie rzeczy są załatwiane po cichu, bo uważa się, że to wewnętrzne sprawy rodzinne. Dlatego walka z tym zjawiskiem jest bardzo trudna - dodaje ekspertka.

Ojciec Malihy nie odpowiedział za zbrodnię - policja nie miała wystarczających dowodów, by udowodnić mu winę. Mimo to afgańskie ministerstwo ds. kobiet ogłosiło, że będzie się starało doprowadzić ojca dziewczyny przed sąd. Jak podano, to szósty w tym roku przypadek honorowego zabójstwa. Nie wiadomo jednak, na jakim poziomie są nieoficjalne statystyki. - Obok honorowych zabójstw, na które jest przyzwolenie wynikające z tradycji, mamy też do czynienia z aktami "samospalenia”. W rzeczywistości są one dokonywane przez osoby trzecie, np. męża, ojca, brata, teściów, krewnych. A winna jest zwalana na kobietę. To zjawisko jest większe niż sobie wyobrażamy - tłumaczy Wazhma Frogh, działaczka na rzecz kobiet w Afganistanie, która przez 13 lat była dyrektorem Global Rights w organizacji pozarządowej Afghan Women Network.

Dwa światy w Afganistanie

W Afganistanie zawsze istniały dwa niezależne od siebie światy - miasto i wieś - które praktykowały odmienne zwyczaje. Nawet pod rządami najbardziej oświeconych władców wieś żyła według własnych plemiennych praw. Organem rozstrzygającym spory i wydającym wyrok jest dżirga - zebranie starszyzny, do którego należą najbardziej zasłużeni i szanowani ludzie w danej społeczności. Działa w każdej wiosce.
‹ poprzednia 1 2

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 14 87.5%
nie 2 12.5%

Opinie (409)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~sss 2013-05-01 (20:50) 4 lata 5 miesięcy 17 dni 5 godzin i 22 minuty temu

a co robia polki wystarczy zobaczyc w agencjach towarzyskich w colej europie w berlinie poke mozna kupic za 35 euro za 20 minut to jest okropne takie powinno sie karac

odpowiedz

0
0
~tak bedzie 2012-08-03 (03:00) 5 lat 2 miesiące 15 dni 23 godziny i 12 minut temu

Tak. Juz gen. Petelicki wierzyl, ze sytuacje zdolaja naprawic mlodzi ludzie. A tymczasem, mlodzi wyjechali. Nie bedzie zmian. I tak samo bedzie z mlodymi niemieckimi (?) turkami. Oni nic nie zmienia- ich kobiety sa za glupie, a mezczyzni nie beda chcieli zrezygnowac z kontroli rozplodowych tepych krów.

odpowiedz

3
0
~maggie 2010-04-21 (22:04) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 4 godziny i 8 minut temu

u nas ojciec może gwałcić córkę i cała wieś o tym wie
i też nikt nic nie robi. Dzieci są nierzadko głodzone i bite, a sąsiedzi nic... A jesteśmy przecież cywilizowanym narodem. Nie ma co się oburzać na inne narody jeśli ich nieakceptowane przez nas zwyczaje wynikają z biedy i ubóstwa. Bo u nas niestety nie lepiej. Może nie na wielką skalę, ale i tak zbyt wielu ludzi ginie z powodu prawa mężczyzn do dominacji i obojętności innych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Staw 2012-08-03 (02:40) 5 lat 2 miesiące 15 dni 23 godziny i 32 minuty temu

Islam to arabski komunizm. Ideologia, która miala zapewnic ochrone kobietom, a zaczela zjadac wlasne dzieci.

odpowiedz

0
0
~casanowa 2010-04-21 (22:34) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 38 minut temu

muzulmanki jestescie piekne
tak jak wszystkie inne kobiety. Nie dajcie sie zabijac waszej chorej religii. waszym chorym braciom, mezom, synom. Laczcie sie, walczcie, stancie sie sila nie do pokonania. Zwyciezycie. macie prawo do zycia jak wszyscy inni.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~london-er 2010-04-21 (16:35) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 9 godzin i 37 minut temu

pewna marokanka mnie rozbawila
robilismy remont dla klientow z maroka. hanan, pani domu, nosila na twarzy burke - widac jej bylo tylko oczy. jej maz robil wielkie ceregiele, ze nie mozna wejsc do kuchni, bo jego zona jest bez burki, ona sie nie pokazala, zanim tej burki nie zalozyla, itp. ale kiedys jej maz pojechal po materialy i nie bylo go pare godzin - hanan paradowala przy nas w jeansach i zwyklej bluzce - BEZ BURKI! zanim maz przyjechal znowu sie ubrala. widac ubiera burke tylko po to, aby pokazac przed mezem swoja 'religijnosc', a jak meza nie ma, to ...

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~cierp i żłop 2010-04-22 (17:12) 7 lat 5 miesięcy 26 dni 9 godzin i 1 minutę temu

"Afganka, muzułmanka, powinna dobrze się prowadzić, być skromna i posłuszna rodzicom"
Myślę, że wszystkie dziewczyny powinny być takie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
2
~emerland 2010-04-21 (22:57) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 15 minut temu

Jestem muzulmanka. Przeszlam na islam gdyz to tylko jedyna prawdziwa droga zycia. Tak, tak to nie tylko religia...to styl zycia. W islamie dziekuje Bogu za kazdy dzien i noc, za swiat ktory mnie otacza. I dziekuje Mu, modle sie minimum 5 razy dziennie.Dzieki islamowi znalazlam sens zycia i radosc. To nie pieniadze i swietna praca ktora mam przynosza czlowiekowi szczescie i zadowolenie. Dla zainteresowanych proponuje zaczac od ewangelii Barnaby!

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

0
0
~treser 2010-04-21 (22:07) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 4 godziny i 5 minut temu

TRESURA
Ja moją babę też mam tak wytresowaną. Wracam z firmy podaje mi kapcie. Potem podaje obiadek. Po obiadku kiedy czytam gazetkę mam nalane do szklaneczki zimne piwko. Wieczorem robi kolacyjkę a potem w łóżeczku pałkę i rozkłada nóżki. Rano budzi mnie również lodzikiem potem jem śniadanko które mi codziennie robi a ona w tym czasie pastuje mi buty. Potem jadę do firmy a nad nią czuwa Big Brother żeby czasem coś głupiego do główki nie strzeliło.

odpowiedz

pokaż 24 ukryte odpowiedzi

0
0
~oo) 2011-01-24 (19:52) 6 lat 8 miesięcy 24 dni 6 godzin i 20 minut temu

fajna prowokacja nie ma co ,uśmiałem się do łez

odpowiedz

0
0
~Anna 2010-10-17 (22:22) 7 lat 1 dzień 3 godziny i 50 minut temu

Autorka jest afganologiem a nie afganolożką.
Byłaby nią wtedy, gdyby mężczyzna był afganolożkiem. Tak samo psychologiem, nie psycholożką. w rodzaju żeńskim można byłoby powiedzieć, że jest psycholożką, gdyby w rodzaju męskim wyraz ten brzmiał psycholożek. Te końcówki kojarzą się bardziej z papużką niż z poważną specjalizacją.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Tak 2010-04-21 (23:42) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 2 godziny i 30 minut temu

Antyislamiści się mylą..
...czego dowodzi owy artykuł. Skoro młodzi muzułmanie w Europie przystosowują się do europejskich wartości, to straszenie wprowadzeniem szariatu przez muzułmanów za 50 czy 100 lat w Europie jest bzdurą, ponieważ synowie i wnukowie obecnych imigrantów, będą mieli już inny system wartości i żadnego szariatu nie będą chcieli. Reszta artykułu to typowe antyislamskie bzdury. Pisanie o afgańskich tradycjach w oparciu o jakiś jednostkowy przykład (w UE nikt nie zabija swoich dzieci?) w dodatku wątpliwy, to żenada.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

1
0
~polak emigrant 2010-08-14 (12:09) 7 lat 2 miesiące 4 dni 14 godzin i 3 minuty temu

afganska kultura ...a co to jest...
nich sie w to bawia w afganistanie a nie europie

odpowiedz

0
1
~Agnieszka 2010-05-05 (18:43) 7 lat 5 miesięcy 13 dni 7 godzin i 29 minut temu

Ja też wierzę w Allacha
Jesteście beznadziejni. Całą wiedzę, którą posiadacie na temat Islamu macie z mediów. Oceniacie innych tylko z własnego dyskursu. Gdybyście choć trochę odważyli się popatrzeć na to wszystko otwartymi oczyma. Wasz świat i poglądy o nim kształtują stereotypy. "Różnica tkwi w języku". A poza tym, co wy możecie wiedzieć o innym życiu, skoro go nie doświadczyliście? Ja nie znoszę cierpiętniczej, chrześcijańskiej religii. Jest zakłamana. I byłam katoliczką. Wolę Islam.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~assa 2010-05-05 (17:20) 7 lat 5 miesięcy 13 dni 8 godzin i 52 minuty temu

precz z tym brudactwem i siejacym terror islamem.

odpowiedz

0
0
~zacofanie 2010-04-22 (00:06) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 2 godziny i 6 minut temu

Islam upodla obywateli
Szczególnie kobiety - każe im nosić szmaty na twarzach. Dlatego że są takie ładne ? Może niech ta religia każe zasłaniać szmatami piękne krajobrazy , zwierzęta i inne zjawiska przyrody jak np. tęcza . To jest jakaś smutna religia . Natomiast katolicyzm zmusza swoich wyznawców do umartwiania się i do skromnego życia. Ale przecież życie jest po to żeby cieszyć się nim . Nie można ciągle żyć pod przykryciem izolując się od świata. Oczywiście okrycie chroni nas przed różnymi pokusami i niemoralnymi zachowaniami . Dyskoteki wcale nie są bezpieczne , odbywają sie tam rzeczy które tworzą ludziom piekło . Poprostu trzeba mieć własny rozum i wiedzieć co w życiu jest ważne , zachować równowagę między tym co ziemkie i boskie. Islam jest zacofany , przypomina śreniowieczny katolicym z inkwizycjami i paleniem czarownic rzucających uroki . Dlatego przejście na islam cofa nas częściowo w rozwoju , chociaż młodzi zmieniają islam na nowocześniejszy . Ale pozostają konserwatywni fanatycy którzy nie chcą iść z duchem rozwoju i tkwią ciągle w średniowieczu. Pojawiają się kolorowe chusty na głowach kobiet i modne stroje kobiet. Coraz częściej korzystają ze współczesnych wynalazków jak internet dowiadując się więcej o świecie i nie dają się ogłupić przez religię. Współistnienie katolicyzmu i islamu w obecnych postaciach jest niemożliwe bez konfliktów , również islam w europie jest sprzeczny z obowiązującymi krajowymi prawami wolnościowymi. Mimo że jest swoboda religijna to islam zmusza wyznawców do nagminnego łamania prawa , jest w tej postaci bardzo nieprzyszłościowy . Na każdym kroku pojawiają się liczne problemy. Brak meczetów , liczne potomstwo na które nie stać rodziców , słabe wykształcenie ze względu na małą ilość pieniędzy przypadającą na potomka , kraj katolicki ma święta inne niż muzułmanie dlatego dni wolne wypadają inaczej , zakrywanie twarzy kojarzy się z przestępczością i bandytami , stroje nieprzystosowane do warunków , brak znajomości przez tubylców jak postępować z wyznawcami islamu , religia stojąca w sprzeczności z nauką.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Jolka 2010-05-05 (15:33) 7 lat 5 miesięcy 13 dni 10 godzin i 39 minut temu

Jest jedna rzecz którą powinno się zmienić. Jeżeli wyjeżdżam do innego kraju (na dłużej)powinnam podpisać zgodę na to że przyjmuję wyznanie, kulturę, obyczaje i wszystko co obowiązuje w danym kraju. Jeżeli nie to nie powinnam mieć prawa wjazdu do danego kraju. Podobnie z emigrantami z Afganistanu czy innego "dziwnego" państwa. Wyjeżdża do Ameryki niech wyrzeka się swojej wiary i dostosowuje do obyczajów tam panujących. Nie chce tego zrobić za "wsiarz" i do domu powrót.

odpowiedz

0
0
~muslimgohome 2010-04-21 (22:39) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 33 minuty temu

Sura 2 wers 191
zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili - Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. - I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie, dopóki oni nie będą was tam zwalczać. Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! - Taka jest odpłata niewiernym! www.poznajkoran.pl

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~muslimgohome 2010-04-21 (22:33) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 39 minut temu

Sura4 wers 34
Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. Przeto cnotliwe kobiety są pokorne i zachowują w skrytości to, co zachował Bóg. I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je! A jeśli są wam posłuszne, to starajcie się nie stosować do nich przymusu. Zaprawdę, Bóg jest wzniosły, wielki!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~katon 2010-04-26 (15:51) 7 lat 5 miesięcy 22 dni 10 godzin i 21 minut temu

dzikusy
Najpierw skomla o azyl, prawo pobytu, prace itp.a potem chca zamieniac Europe w jakas afganska czy kurdyjska wioche. Niepismienny Tatus ciagle chce byc Wielkim Autorytetem. My w Polsce mamy szczescie, ze ci poganiacze wielbladow tu nie chca sie szarogesic.

odpowiedz