Logo dostawcy Jamajka - to nie jest kraj dla dzieci. Padają ofiarą biedy, przemocy i przestępców

WP.PL | aktualizacja 2013-08-10 (09:47) 4 lata 2 miesiące 8 dni 16 godzin i 28 minut temu | 273 opinie
 
Jamajski chłopiec Jamajski chłopiec (fot. AFP / Timothy A. Clary)
Przeciętnemu Europejczykowi Jamajka może kojarzyć się z tropikalnymi plażami, superszybkimi lekkoatletami i Bobem Marleyem. Drugie, szersze oblicze karaibskiej wyspy jest jednak zupełnie inne - to chroniczna bieda, przestępczość i patologiczna przemoc, której ofiarami bardzo często padają dzieci. Jednym z najgłośniejszych przypadków zbrodni wobec najmłodszych była śmierć 8-letniej dziewczynki, której okaleczone ciało znaleziono w publicznej latrynie.

Ośmioletnia Tamara Laing zaginęła w ostatni weekend maja. Parę dni później jej okaleczone ciało wyciągnięto z publicznej latryny w jednej z najbiedniejszych dzielnic byłej stolicy Jamajki, Spanish Town. Gdy wieści o morderstwie rozeszły się po okolicy, mieszkańcy March Pen Road postanowili znaleźć sprawców na własną rękę. Nim minęła doba, podcięli gardła dwóm mężczyznom.

Do zwłok jednego z nich przyczepili kartkę z ostrzeżeniem: "Dzieci są naszą przyszłością. Gwałciciele muszą zginąć".

Zło rodzi zło, a to, w jakich warunkach wychowane są jamajskie dzieci, nierozerwalnie łączy się z przerażają skalą przemocy nękającą wyspę.prof. Paulo Sergio Pinheiro, specjalista od praw dzieci
Furię mieszkańców Spanish Town częściowo tłumaczy to, że śmierć Tamary nie była pierwszą, o której usłyszeli w tamtym tygodniu - chwilę wcześniej Jamajką wstrząsnęły dwie inne historie: utopionego w toalecie noworodka i czteroletniej dziewczynki zamordowanej przez byłą konkubinę ojca. A to nie wszystko - tylko między styczniem a kwietniem 2013 roku w kraju zabito co najmniej 16 dzieci.

Informacje o kolejnej młodej ofierze wyzwoliły gniew, którego nie udało się opanować. "Zabójstwa dzieci i uliczna sprawiedliwość. Jesteśmy upadłym państwem" - ubolewał na forum dziennika "Jamaica Observer" jeden z użytkowników. Nie był to odosobniony głos.

Kraina krwi

Przemoc towarzyszy Jamajce od początku. Odkryta przez Krzysztofa Kolumba pod koniec XV wieku, górzysta wyspa szybko stała się areną zaciętych walk. Najpierw brutalne rządy narzucili tam Hiszpanie, którzy wybili niemal całą ludność tubylczą i zastąpili ją przesiedleńcami z Afryki. Po wojnie w 1655 roku rolę władców przejęli Brytyjczycy. Wysłannicy Jej Królewskiej Mości przekształcili nową kolonię w ogromną niewolniczą plantację trzciny cukrowej. Pracę przymusową zniesiono tam dopiero prawie dwieście lat później.

Uzyskana w 1962 roku niepodległość nie zamieniła Jamajki w karaibski raj. Chociaż polityczne rewolucje zrodziły nową, żyjącą w dostatku elitę, dla tysięcy ludzi domem musiały stać się slumsy, w których prawo ustanawiały coraz silniejsze gangi. Przestępcy bogacili się na narkotykach (położenie wyspy czyni z niej doskonały punkt przerzutowy do USA), a lokalni politycy chętnie przyznawali im całkowitą kontrolę nad poszczególnymi dzielnicami nędzy w zamian za wyborcze głosy ich mieszkańców. Chociaż na papierze jamajska demokracja wypada dobrze, tajemnicą poliszynela jest to, że opiera się na wielkiej sieci haniebnych układów.

Okrutna historia, bieda, bezkarność kryminalistów i słabość państwa przyczyniły się do powstania jednego z najbrutalniejszych społeczeństw na świecie. W rekordowo złym 2009 roku w kraju doszło do prawie 1700 morderstw. W zeszłym roku, jak triumfalnie obwieścił rząd w Kingston, było ich "zaledwie" 1086.

W porównaniu z około 40 tysiącami zabójstw w Brazylii może wydawać się to niewielką liczbą. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Ojczyzna samby ma blisko 200 mln mieszkańców. Ojczyzna reggae - zaledwie 2,7 mln.

Plaga

Powszechna brutalizacja życia sprawia, że jamajskie dzieci - a przynajmniej te, które nie miały szczęścia urodzić się w bogatym Górnym Kingston - spotykają się z patologiami na każdym kroku. Przeprowadzone w zeszłym roku przez socjologów z Uniwersytetu Indii Zachodnich badanie na uczniach 36 publicznych liceów z całego kraju wykazało, że 79 proc. nastolatków doświadczyło przemocy na swoich osiedlach, 61 proc. w szkole, a połowa - w domach. Niemal wszyscy przyznawali, że nie czują się bezpiecznie w miejscu nauki. Co trzeci miał w swojej rodzinie lub bliskim otoczeniu kogoś, kogo zamordowano (według innego badania, taką traumę przeżyło aż 60 proc. dzieci).
‹ poprzednia 1 2

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 206 88.79%
nie 26 11.21%

Opinie (273)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

71
2
~anonim 2013-08-09 (12:49) 4 lata 2 miesiące 9 dni 13 godzin i 26 minut temu

Nie jestem za karą śmierci ale przemoc wobec niewinnych dzieci to jest największe dno jakiego może dopuścic się człowiek .Musi byc powazna kara i ostrzezenie ,że wobec takiego stanu nie będzie litości.Ja bym proponowała kamieniołom do końca życia.A to pewnie i tak ni ejest wystarczająca kara.....................

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
3
~wierny 2013-08-10 (16:50) 4 lata 2 miesiące 8 dni 9 godzin i 25 minut temu

Do autora:jestes nielicznym polskim dziennikarzem ktory pokazal ze sa jeszcze myslacy ludzie w Polsce.Do ludzi komentujacych :49% z was to idioci i cholota.I to jest obraz swiata w ktorym hammerykansky prezydent POOP DOG pojechal na skur..... dzamm -mmaikiem i zrobil se film w ktorym gra krola lwa .Istota rastafarianizmu to utopia i schizophrenia + tak sie zaprezentowala USA jako caly narod ,narod wiesniakow i pustych ludzi.Bogaci ludzie stworzyli swoje fawellas vegas.Dziennikarze muzyczni ktorzy gloryfikuja muzyke LUDZI ULICY to zwykle cpuny.GDZIE JEST POLSKI PUNK Z BITEM 195 B.P.M ??? "REWOLUCJA SWIADOMOSCI" POLSKO.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~jula 2013-08-10 (18:38) 4 lata 2 miesiące 8 dni 7 godzin i 37 minut temu

"36 publicznych liceów z całego kraju wykazało, że 79 proc. nastolatków doświadczyło przemocy na swoich osiedlach, 61 proc. w szkole, a połowa - w domach. Niemal wszyscy przyznawali, że nie czują się bezpiecznie w miejscu nauki. Co trzeci miał w swojej rodzinie lub bliskim otoczeniu kogoś, kogo zamordowano (według innego badania, taką traumę przeżyło aż 60 proc. dzieci)." A ja? w cywilizowanej, europejskiej Polsce? I w szkole i w domu doświadczyłam przemocy a zwłaszcza w formie odtrącenia, w domu dodatkowo krzyków i wyzwisk. Jak ktoś pamięta, czym jest zepchnięcie na margines, w wieku 13- 17 lat , to rozumie o czym mówię. Zwłaszcza, że były obiektywne powody. Do dziś, gdy widzę rozmaite celebrytki : "córeczki tatusiów" określane jako atrakcyjne , to szczęka mi opada, bo zazwyczaj te paskudy są gorsze ode mnie, a ja przecież byłam brzydalką... zdaną na ocenę takich , którym się trafiała okazja odreagowania własnych frustracji . Dziadkowie zabici w czasie wojny, obaj. Jak ktoś myśli , że to dawno, to niestety , muszę sie nie zgodzić. To jak trzęsienie ziemi - ta druga fala... jedyna pociecha, że na osiedlu przemocy nie było, bo komusza milicja rozprawiała się z chuliganami. Miało to swoją cenę- pędzono nas na akademie ku czci i pochody pierwszomajowe.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~Jaxa 2013-08-10 (19:05) 4 lata 2 miesiące 8 dni 7 godzin i 10 minut temu

A może trochę rzetelności? W Brazylii dokonuje się ponad 60 tysięcy zabójstw rocznie, nie uwzględniając tego, co się dzieje w rejonach, których rząd praktycznie nie nadzoruje. Ludność Brazylii jest nieco mniejsza (3%), a Jamajki, nieco większa (7%). Wskaźniki przestępczości są więc dosyć podobne, większe dla Jamajki, ale nie tak znacznie, jak sugeruje artykuł.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
8
~OneLove 2013-08-12 (17:02) 4 lata 2 miesiące 6 dni 9 godzin i 13 minut temu

Autorze artykułu, czy kiedykolwiek byles na Jamajce, czy zaintersowales sie choc troche zanim wypociles ten artykul? Poza stolica kraju Jamajka jest cudownym miejsce na ziemi gdzie mozesz porozmawiac swobodnie z kazdym czlowiekiem, spac na plazy i wloczyc sie po nocach. Mozesz tanczyc z Jamajskimi dziewczynami w taki sposob ze dirty dancing wyda Ci się polonezem lub walcem i NIKT nawet sie nie skrzywi - raczej ich rozsmieszysz niezdarnymi ruchami swojego ciala. Mozesz zapalic skreta na plaży i caly dzien robić nic, napewno ktos podejdzie i zapyta jak leci. Spotkasz tu ludzi dumnych ze swojej ojczyzny, Boba Marleya z kazdego glośnika i najlepszy rum na świecie. To wszystko jest poza stolicą która jest wyjątkowo niebezpieczna i kazdy zdaje sobie z tego sprawę. I jeszcze apropos dzieci - dla Jamajczyków to największy skarb, cała rodzina troszczy się o maluchy i są to pewnie jedne z najszczęśliwszych dzieci na świecie.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

4
2
~.......... 2013-08-15 (18:17) 4 lata 2 miesiące 3 dni 7 godzin i 58 minut temu

No i widzicie ile zła się dzieje, ludzie odrzucili Miłość Bożą! Opamiętajmy się póki czas, niech cały świat z wielką ufnością przylgnie do Najświętszego Miłosiernego Zbawiciela i Odkupiciela naszego- Pana Jezusa Chrystusa! Nie bójmy się iść do spowiedzi św. Tam siedzi Pan Jezus pod zasłoną kapłana :) Gdzie się schronimy w dzień Gniewu Bożego, korzystajmy z tego cudu Miłosierdzia Bożego, Pan Jezus wszystkich nas odkupił Swoją Przenajdroższą Krwią. Nikogo nie wyłączył, od nas zależy czy przyjmiemy Jego ofertę zbawienia... Zachęcam do odmawiania jak najczęściej koronki do Miłosierdzia Bożego, warto też zobaczyć dzienniczki św. Siostry Faustyny, jak kto da radę. PS Wiem, że boimy się końca świata i to normalne, ale żyjmy w zgodzie z Panem Bogiem a będziemy z ufnością czekać na Jego powrót w chwale jak dzieci Boże:D

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

38
2
~ela 2013-08-10 (16:45) 4 lata 2 miesiące 8 dni 9 godzin i 30 minut temu

samosąd świetna sprawa-tanio szybko skutecznie.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~a-z 2013-09-21 (13:28) 4 lata 27 dni 12 godzin i 47 minut temu

Slucham od lat wypowiedzi noworocznych i JKM londynku ani slowa nie wspomina o takich sytuacjach w "zamorskich krainach" nie mowiac juz o jakichs srodkach zaradczych aby podobne sytuacje zmieniac!.Wiekszosc podobnych panstw nalezalo by oddac w ruskich wladanie systemu komunistycznego ktory by "wypielil chwasty".W polsce oprocz ograniczonej wolnosci politycznej bylo bardzo dobrze.Dzisiaj jest o wiele gorzej!

odpowiedz

13
9
~tata 2013-08-09 (11:25) 4 lata 2 miesiące 9 dni 14 godzin i 50 minut temu

WYWALIĆ TAM WSZYSKTICH POLSKICH NASTOLATKÓW, SŁYSZAŁEM ŻE BARDZO UWIELBIAJĄ BOBA MARLEYA I JAMAJKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
44
~Jola 2013-08-10 (16:20) 4 lata 2 miesiące 8 dni 9 godzin i 55 minut temu

Jakbym czytała opis z odrażającej IV-RP za reżimu PiS w latach terroru 2005-2007

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

1
0
~bula 2013-08-14 (17:14) 4 lata 2 miesiące 4 dni 9 godzin i 1 minutę temu

ja tu teraz jestem i jest spoko.KINGSTON pozdrawiam. .

odpowiedz

3
2
~wierny 2013-08-13 (15:02) 4 lata 2 miesiące 5 dni 11 godzin i 13 minut temu

Do autora: co bys powiedzial na utworzenie portalu "Intelektualna Polska" gdzie mozna by prowadzic debaty na tematy ktore potrzebuja natychmiastowych rozwiazan jak np wzrost swiatowego debilizmu .Ten artykul pokazuje prawde za ktora stoi tak uwielbiana przez wszystkich marihuana .Tak naprawde ta roslina jest bardziej toksyczna niz bielun! Zrobi z ciebie dziada ,cwaniaka ,egoiste ,paranoika ,psychopate ,cpuna ,zboczenca ,degenerata i tak naprawde NIKOGO.I to jest smutne...

odpowiedz

8
8
~taki ja 2013-08-10 (18:46) 4 lata 2 miesiące 8 dni 7 godzin i 29 minut temu

bo islam to religia miłości :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
1
~JOD 2013-08-10 (19:20) 4 lata 2 miesiące 8 dni 6 godzin i 55 minut temu

Samosąd - rach ciach i nie zdążyli się wywinąć !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~Obserwator 2013-08-13 (12:14) 4 lata 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 1 minutę temu

W Polsce matki zabijają dzieci.

odpowiedz

7
0
~evita 2013-08-13 (11:55) 4 lata 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 20 minut temu

I każdy , kto przeczyta ten tekst przestanie narzekać , że w Polsce tak źle ...

odpowiedz

15
4
~tyuio 2013-08-13 (11:51) 4 lata 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 24 minuty temu

W Polsce 'mała Madzia' w gazetach miesiącami ratowała tyłek pana płemieła gdy podejmował decyzje za które powinien trafic za kratki. Czas na wieści z Jamajki bo Madzia się 'zużyła'.

odpowiedz

17
3
~dziadko 2013-08-10 (16:40) 4 lata 2 miesiące 8 dni 9 godzin i 35 minut temu

Upadek Jamajki rozpoczął się od sprowadzenia przez Brytyjczyków przybyszów z Afryki. Ciekawe, co??

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
41
~Jola 2013-08-10 (16:19) 4 lata 2 miesiące 8 dni 9 godzin i 56 minut temu

Jak oprawcy z PiS dorwą się do władzy to w Polsce będzie znacznie gorzej.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

27
40
~POLSA 2013-08-10 (16:13) 4 lata 2 miesiące 8 dni 10 godzin i 2 minuty temu

W POLSCE tak bedzie jak pis wygra wybory.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi