Rosjanie: najazd ZSRR na Polskę hańbą

PAP | dodane 2009-09-16 (14:56) 8 lat 8 dni 4 godziny i 40 minut temu | 220 opinii
 
(fot. PAP)
Jako jedną z najhaniebniejszych kart w historii Europy określiło rosyjskie stowarzyszenie Memoriał porozumienie między Józefem Stalinem i Adolfem Hitlerem oraz będące jego konsekwencją wtargnięcie we wrześniu 1939 roku do Polski najpierw Wehrmachtu, a następnie Armii Czerwonej.

Ta znana rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka, zajmowała się również badaniem stalinowskich zbrodni. Z okazji 70. rocznicy najazdu ZSRR na Polskę, która przypada na 17 września, stowarzyszenie Memoriał wydało specjalne oświadczenie.

Dwa drapieżniki

"23 sierpnia - 1 września - 17 września - te trzy daty na wieki złączyły dwóch dyktatorów. Porozumienie między Stalinem i Hitlerem oraz będące jego konsekwencją wtargnięcie do Polski najpierw Wehrmachtu, a następnie Armii Czerwonej - to jedna z najhaniebniejszych kart w historii Europy" - oznajmił Memoriał.

Stowarzyszenie zauważyło, że "amoralność paktu Mołotow-Ribbentrop była oczywista od samego początku, nawet dla bolszewickiego kierownictwa". "Nieprzypadkowo protokoły do paktu zostały utajnione, a ich istnienie przez 50 lat było zaciekle negowane przez radzieckie władze" - wskazało.

Memoriał podkreślił, że "nawet jeśli pakt oraz towarzyszące mu tajne protokoły pozostałyby tylko na papierze i nie miałyby żadnych politycznych skutków, to i tak byłyby amoralne". "
Rozmowa o wytyczeniu 'stref wpływów' i 'sfer interesów' - to rozmowa dwóch drapieżnikówOświadczenie stowarzyszenia Memoriał
Rozmowa o wytyczeniu 'stref wpływów' i 'sfer interesów' - to rozmowa dwóch drapieżników, opierających się na sile i nie szanujących wolności narodów" - wyjaśnił.

"Jednak pakt z 23 sierpnia miał polityczne konsekwencje. Wśród tych konsekwencji: rozbiór terytorium przedwojennej Polski przez III Rzeszę i Związek Radziecki, utrata niepodległości przez trzy kraje bałtyckie, agresywna wojna z Finlandią, za którą ZSRR w 1939 roku wykluczono z Ligi Narodów" - podkreśliło stowarzyszenie.

"Masowe 'czystki' i deportacje na przyłączonych do ZSRR ziemiach - to też skutki paktu" - dodało.

Nie naród, lecz Stalin

Memoriał zaznaczył, że "próby obarczenia narodu radzieckiego, a tym bardziej współczesnej Rosji, winą za te zbrodnie są bezpodstawne". "Ludność ZSRR nie miała pojęcia o tym, że tzw. układ o nieagresji w rzeczywistości był paktem o podziale Europy Wschodniej" - oświadczył.

Stowarzyszenie oznajmiło, że "radzieccy obywatele nie dążyli ani do 'powiększenia przestrzeni życiowej', ani do podbicia sąsiednich narodów". "Oni nie podpisywali i nie akceptowali tajnych protokołów. Oni po prostu o nich nie wiedzieli" - wskazało.

W ocenie Memoriału, "odpowiedzialność za ostrą zmianę polityki w stosunku do hitlerowskich Niemiec, za przejście do 'przyjaźni złączonej krwią', ponosi nie naród, lecz Stalin i jego kompani z Politbiura".

"Nie naród, lecz Stalin od 1939 do 1941 roku był sumiennym partnerem Hitlera. Narodom Związku Radzieckiego przyszło później naprawiać skutki zbrodniczej polityki Stalina - za cenę dziesiątków milionów istnień ludzkich i niewyobrażalnych wyrzeczeń" - skonstatowało stowarzyszenie.

W jego opinii, "danie precyzyjnej oceny stalinowskiej polityce zagranicznej w latach 1939-41, ujawnienie całej prawdy o niej - to obowiązek Rosji wobec samej siebie, wobec świata i wobec przyszłych pokoleń".

Przemilczenie Putina

Memoriał wyraził zdumienie, że "w Rosji pojawia się coraz więcej polityków, usprawiedliwiających partnerstwo Stalina z Hitlerem w latach 1939-41". Zauważył, że "w przededniu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej rosyjskie stacje telewizyjne, a nawet niektórzy urzędnicy państwowi rozpętali na wielką skalę kampanię propagandową, mającą na celu usprawiedliwienie radziecko-niemieckiego paktu z 23 sierpnia 1939 roku".

Stowarzyszenie podkreśliło, że "na tym tle nie można nie przyjąć z zadowoleniem faktu, iż w niedawnym artykule premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina w polskiej 'Gazecie Wyborczej' pakt Mołotow-Ribbentrop określono jako 'amoralny'".

"Wszelako to, że w artykule nie wspomina się o tajnych protokołach i będących ich konsekwencją tragicznych dla narodów Europy Wschodniej wydarzeniach, raczej nie sprzyja umocnieniu zaufania między Rosją i jej sąsiadami" - oznajmiło.

Powiedzieć prawdę do końca

Zdaniem Memoriału, "przezwyciężyć tę nieufność można w sposób stosunkowo prosty - wystarczy powiedzieć prawdę do końca i w pełni udostępnić badaczom wszystkie materiały, przechowywane w archiwach różnych krajów, a dotyczące epoki przedwojennej".

"Dopóki tak się nie stanie, wszelkie apele o budowę nowych systemów zbiorowego bezpieczeństwa - a przede wszystkim apele ze strony Rosji - nie będą traktowane poważnie" - oświadczyło stowarzyszenie.

(po)

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 11 84.62%
nie 2 15.38%

Opinie (220)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Szapok 2009-09-16 (17:02) 8 lat 8 dni 2 godziny i 34 minuty temu

Dla wszystkich myślących.
Dla wszystkich zainteresowanych ostatnimi kontrowersjami na temat spotkania na Westerplatte polecam Wiktora Suworowa i jego cykl "Lodołamacz" a zwłaszcza "Dzień M". Facet w prosty sposób udowadnia, że tak naprawdę to Stalin napuścił Hitlera na resztę Europy, żeby potem wkroczyć na zgliszcza i podbić. Choć szanuję Putina, to w świetle książek Suworowa jest on zwykłym kłamcą. Tak czy owak, historię powinno się zostawić historykom, a od polityków wymagam, żeby budowali porozumienie nawet ponad trudnymi tematami. Ameryka nas wystawiła do wiatru np. w Jałcie, a nikt przecież nie ma dziś do niej pretensji.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
0
~stachu 2009-09-26 (00:46) 7 lat 11 miesięcy 29 dni 18 godzin i 50 minut temu

ciekawe kiedy Rosja
uzna , że Stalin był zbrodniarzem i wszystko co zrobił to w celu budowania swojego kultu jako Boga Rosji???? Rosjanie muszą odciąć się od tego kultu , Putin tylko przeciąga strunę , ale na dobre mu to nie wyjdzie

odpowiedz

0
0
~Antarjani 2009-09-16 (18:47) 8 lat 8 dni i 49 minut temu

Agresorów było trzech!
Pamiętając o dwóch agresorach 1939 roku, nie zapominajmy też o trzecim, który na Polaków wydał wyrok śmierci: "W związku z sukcesami wojsk sowieckich konieczne jest PRZYŚPIESZENIE LIKWIDACJI POLAKÓW, którzy muszą zostać całkowicie zgładzeni, ich wioski spalone. Ludność polską należy zniszczyć". - Autorem tych słów nie jest Hitler ani Stalin, lecz komendant UPA Roman Szuchewycz (rozkaz Szuchewycza z 1944 r.), którego prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko uznał oficjalnie dwa lata temu za bohatera Ukrainy. Inny cytat także przypisywany Szuchewyczowi brzmi: "Śmierć jednego Lacha, to metr wolnej Ukrainy. Albo będzie Ukraina albo lechicka krew po kolana. POLAKÓW W PIEŃ WYCIĄĆ". Dwa lata temu ten Juszczenko nie tylko nadał pośmiertnie megazbrodniarzowi Szuchewyczowi tytuł Bohatera Ukrainy, ale także odsłania pomniki innych zbrodniarzy jak Stepana Bandery czy też Dmytro Klaczkiwskiego zwanego katem Wołynia.

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

0
0
~nocrew 2009-09-24 (18:54) 8 lat i 42 minuty temu

Memoriał dziekujemy!
Z taką Rosją chcemy żyć w pokoju i budować przyszłość w Europie. Taką Rosję podziwiamy, i wiemy jak trudno przynawać się do błędów i mówić o prawdę o przeszłości. Jest nadzieja i wierzę, że jej nie zmarnujemy. Ponad 300 Rosjan walczyło po stronie Rzeczpospolitej w Powstaniu Styczniowym. Pamiętajmy o nich. To akt wielkiej przyzwoitości mówić o hańbie 17 września w Rosji. Dziękuję :)

odpowiedz

0
0
~RP 2009-09-21 (17:28) 8 lat 3 dni 2 godziny i 8 minut temu

Hańba to jedno a ruina aż do Wołgi, niewyobrażalne straty to drugie,
zła pozycja międzynarodowa to trzecie to dlatego tak energicznie protestują egzemplum 'wnusio' Mołotowa i inne etc... ze stalinowskim życiorysem.

odpowiedz

0
0
~PAMIĘĆ 2009-09-17 (20:06) 8 lat 6 dni 23 godziny i 30 minut temu

Siergiej Kowalow o winie Rosjan
Kowalow podkreślił, że winę za tamte zbrodnie ponosi nie tylko Stalin. - Z punktu widzenia prawa naród nie może ponosić winy. Wina może leżeć tylko na barkach konkretnej osoby, która musi mieć prawo do bezstronnego sądu i wszelkiej obrony. Jednak ja mam na myśli inną winę - historyczną, moralną, polityczną. A ta leży na barkach nas wszystkich - wskazał. ' - To my popieraliśmy reżim, który dokonał wszystkich tych zbrodni. To my uczyniliśmy z niego gospodarza kraju. Owszem, nie byliśmy wolni, żyliśmy w strachu, oszukiwano nas. Wszelako nikt nas nie zmuszał, byśmy wierzyli w te brutalne, podłe i chamskie kłamstwa - podkreślił legendarny dysydent.

odpowiedz

0
0
~PAMIĘĆ 2009-09-17 (20:06) 8 lat 6 dni 23 godziny i 30 minut temu

Siergiej Kowalow o winie Rosjan
Kowalow podkreślił, że winę za tamte zbrodnie ponosi nie tylko Stalin. - Z punktu widzenia prawa naród nie może ponosić winy. Wina może leżeć tylko na barkach konkretnej osoby, która musi mieć prawo do bezstronnego sądu i wszelkiej obrony. Jednak ja mam na myśli inną winę - historyczną, moralną, polityczną. A ta leży na barkach nas wszystkich - wskazał. ' - To my popieraliśmy reżim, który dokonał wszystkich tych zbrodni. To my uczyniliśmy z niego gospodarza kraju. Owszem, nie byliśmy wolni, żyliśmy w strachu, oszukiwano nas. Wszelako nikt nas nie zmuszał, byśmy wierzyli w te brutalne, podłe i chamskie kłamstwa - podkreślił legendarny dysydent.

odpowiedz

0
0
~Wasyl 2009-09-16 (16:30) 8 lat 8 dni 3 godziny i 6 minut temu

Mówić prawdę !!!!
mała poprawka - Rosja nie napadła na Polskę tylko na Ukrainę okupowaną przez Polaków

odpowiedz

pokaż 32 ukryte odpowiedzi

0
0
"był sobie człowiek" 2009-09-16 (20:27) 8 lat 7 dni 23 godziny i 9 minut temu

"nie czytaj bo zgłupiejesz"
Historia, niemcy, rosjanie, żydzi ble ble i tak dalej. Nikt nie wie na 100% jak było jaj się zaczęło i kto zaczął tą mętną historię. Przecież historia tak jak prawda i kwestia spojrzenia zależy od miejsca siedzenia. To co każdy wiedzieć powinien a nie zawsze wie jest oczywiste, ale w większości te najważniejsze sprawy są ukryte i tylko czasami wychodzą na światło dzienne i są albo bagatelizowane przez masy albo traktowane jak ciekawostki z trzeciorzędnych gazet. A teraz mówi się donośnym i pompatycznym tonem o globalizacji o wspólnej europie itp. A rzeczywistość wskazuje że nadal jesteśmy w "średniowieczu". Dla tych co najbardziej nastają na inne narody czy wyznania polecił bym dogrzebać się w głąb swego drzewa genealogicznego i sprawdzić swoje geny a nie u jednego gały by wyszły jak by się okazało że ten co najgłośniej krzyczy na "żydów" albo na "róskich" sam byłby ich potomkiem. A w tedy jak to "walić" na swoich. To tak jak rozdmuchany temat odzyskiwania dóbr i majątków przez....Czy w takiej sytuacji gdyby ktoś z nas co krzyczy najgłośniej przeciw dowiedział by się że sam może przez swoje korzenie dostać "dworek czy fabrykę" grzmiał by nadal w nieba głosy o wyzysku i rozszarpywaniu dóbr narodowych. Sądzę że nie. Wiadomo bliska ciału koszula. Tak i z "problemem" rozliczenia z historią. Nie neguję zła które dosięgło ludzkość na przestrzeni wieków, ale człowiek powinien z historii czerpać wiedzę która przyczyni się do rozwoju jego i jemu bliskich w przyszłości a nie rozszarpywać rany i wzbudzać zło między ludźmi którego i tak jest w około pod dostatkiem. W nawiasie mówiąc a może i powtarzając za innymi to fakt że masy zawsze można ustawić i kierować albo ogłupiając ją propagandą albo wskrzeszać w nich to co pasuje danej grupie rządzących i w tedy nie jest istotne podejście do tematu historii czy też koniunktury społecznej. Bo i tak ci co są na górze będą na górze i na odwrót a relacja między nimi a nami pozostanie nie zmienna nie patrząc na czasy, narodowość czy wyznanie...pozdrawiam milutko

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Cyryl 2009-09-16 (17:41) 8 lat 8 dni 1 godzinę i 55 minut temu

Komu zalezy na tym,bysmy sie nie pojednali z Rosjanami?
Wciaz sie nas napuszcza i buntuje przeciw nim a ich przeciw nam. Wystarczy poczytac posty na tym forum. Nie wierze, ze wszystkie anty-rosyjskie napisaly glupie malolaty. Kto sie boi tego, ze znow staniemy sie bracmi i ze razem urosniemy w sile?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~gosia 2009-09-16 (19:33) 8 lat 8 dni i 3 minuty temu

Mianem ZSRR to tylko motloch okresla Rosje Sowiecka
Zwiazek , tzn Unia , czy to byla dobrowolna ta unia?. Nic podobnego, nawet , jak Lotwa probowala sie upomnac o swoje zabrane terytorium . to Stalin odpowiedzial. Lotwa , to dla nas zaden problem . Problem jest tylko z podstyawieniem wagonow. Ot , i cala prawda o Zwiazku

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Jacek Żydowski 2009-09-16 (19:11) 8 lat 8 dni i 25 minut temu

Biedaczki Kacapy o niczym nie wiedzieli!
Wodogłowie ogólnokrajowe czy pomroczność niejasna?Stalin sam mordował wysyłał na sybir rabowal gwałcił a reszta niewinna, biedaczki z memoriału!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~LOL 2009-09-17 (12:21) 8 lat 7 dni 7 godzin i 15 minut temu

Jakoś braciaszku
zapominasz o Zaolziu!

odpowiedz

0
0
~nocrew 2009-09-16 (20:19) 8 lat 7 dni 23 godziny i 17 minut temu

Spasiba:)
To był koniec naszego świata. Moja rodzina po kilkuset latach wyjechała z Kresów. Po 17 września straciliśmy wszystko. Dwóch dziadków zostało aresztowanych i skazanych na karę śmierci przez administrację sowiecką. I tak spod Rygi trafiliśmy do Warszawy. Rosja pamiętająca o swoich winach i ofiarach, Rosja współczująca i pamiętająca o swoich zbrodniach, z taką Rosją i takimi Rosjanami chcę rozmawiać - to jest Rosja moich marzeń. Dziękuję i mam nadzieję na normalną przyszłość. Wspólną przyszłość. Ten kontynent zasługuje na (przynajmniej) 1000 lat pokoju, solidarności, demokracji i dobrobytu.

odpowiedz

0
0
~Gienek 2009-09-16 (19:56) 8 lat 7 dni 23 godziny i 40 minut temu

Przyjaciele Moskale -
- dzięki takim ludziom jak Wy, przywracacie wiarę w uczciwych ludzi w Rosji. Dziękuję.

odpowiedz

0
0
~Rolando 2009-09-16 (19:47) 8 lat 7 dni 23 godziny i 49 minut temu

Juszczenko przeproś za Szuchewyczowa i Banderę!!!
Przecież byli to zbrodniarze wojenni. Dopuścili się ludobójstwa na ludności polskiej !!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~Max 2009-09-16 (19:23) 8 lat 8 dni i 13 minut temu

Lenin, Stalin, Hitler, Putin, Miediejew.
Te same idee, te same charaktery i te same puste łby.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Jerzy1948 2009-09-16 (17:42) 8 lat 8 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

Napad na Polskę/
Powiedzcie mi kochani rodacy jak przewrotna jest polityka,napad na Polskę w 39 roku;Stalin zatrzymał się na obecnych granicach Polski to dlaczego tamte tereny polskie teraz są ukraińskie, białoruskie ,litewskie to to kogo i kiedy napadał.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~pipi l. 2009-09-16 (19:40) 8 lat 7 dni 23 godziny i 56 minut temu

TUSK LIKWIDUJE POLSKĘ
Teraz ma być PO Land.

odpowiedz

0
0
~goga 2009-09-16 (19:38) 8 lat 7 dni 23 godziny i 58 minut temu

Powolywanie sie na Memoriał to o tak jakby Rosjanie
powoływali sie na Prezesa Partii Piratów,która istnieje w Polsce

odpowiedz