Logo dostawcy Powstanie pierwszy polski czołg od czasów II wojny światowej?

Polska Zbrojna | dodane 2013-02-21 (17:31) 4 lata 7 miesięcy 3 dni 1 godzinę i 57 minut temu | 249 opinii
 
Manewry na poligonie w Drawsku Pomorskim Manewry na poligonie w Drawsku Pomorskim (fot. WP.PL / Michał Staniul)
To ma być pierwszy od czasów II wojny światowej stuprocentowo polski czołg, który wyjedzie na poligony. Do realizacji projektu polskie firmy zbrojeniowe pod wodzą Bumaru zawiązały konsorcjum - informuje portal polska-zbrojna.pl. Pytanie, czy się uda? Kilka lat temu powstał projekt budowy czołgu Anders, ale nie został dokończony.

Konsorcjum chce zbudować dla wojska uniwersalną platformę gąsienicową, która może posłużyć jako podwozie zarówno dla nowego czołgu podstawowego, jak i dla bojowego wozu piechoty. Porozumienie w tej sprawie w ubiegłym tygodniu zawarły spółki z grupy Bumar (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, Zakłady Mechaniczne "Bumar - Łabędy", Bumar Żołnierz S.A., Bumar Elektronika S.A.) oraz Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Warszawy oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich.

Problem w tym, że kilka lata temu powstał już prototyp polskiego czołgu nazwanego Anders. Zbudowali go inżynierowie z OBRUM-u. - Niestety okazało się, że zawiera on rozwiązania, których wojsko nie potrzebuje, a brakowało tych, na których armii zależało - mówi wysoki rangą wojskowy. Konsorcjum zarzeka się jednak, że nie chce powtórzyć wpadki z czołgiem Anders, który powstał bez żadnych konsultacji z wojskiem. - Nie popełnimy drugi raz takiego samego błędu, że staramy się przekonać siły zbrojne do istniejącego już produktu - zapowiada Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Bumaru. - Nauczyliśmy się bardzo dużo na Andersie, nie tylko od strony technologicznej i technicznej, ale również jeśli chodzi o zarządzanie programem i kontakty ze strategicznym klientem - podkreśla.

Nową platformę Bumar chce budować w ścisłej kooperacji z polską armią. - Z punktu widzenia resortu obrony cenne są wszystkie inicjatywy, które wpisują się w programy modernizacyjne i zmierzają do zwiększenia potencjału wytwórczego polskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego - mówi Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

Przedstawiciele holdingu unikają na razie deklaracji na temat specyfikacji technicznej projektu. Dopiero gdy wojsko opracuje dla niego wymagania operacyjne, konsorcjum przedłoży swoje propozycje.

To zaś, jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, może stać się już niedługo. Sztab Generalny Wojska Polskiego kończy bowiem prace nad wspomnianymi wymaganiami operacyjnymi. Z naszych informacji wynika, że powinny one trafić do akceptacji przez szefa sztabu do końca marca.

Jak szybko konsorcjum jest w stanie zbudować nowy czołg? Mariusz Andrzejczak zapewnia, że Bumar wraz z partnerami jest w stanie zaprezentować prototyp pięć lat od momentu rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych.

Polska armia posiada obecnie około 900 czołgów. Zdecydowana większość, ponad 500, to przestarzałe, pochodzące z lat siedemdziesiątych radzieckie T-72. Nieco nowsze, z początku lat dziewięćdziesiątych, są rodzime PT-91, których mamy ponad 200. Najnowocześniejszymi czołgami naszych sił pancernych są niemieckie Leopardy 2A4, tych mamy 128. Jednak nawet one zostały wyprodukowane pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Krzysztof Wilewski, polska-zbrojna.pl

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 314 90.23%
nie 34 9.77%

Opinie (249)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
2
~gustlik 2013-10-03 (10:14) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 9 godzin i 14 minut temu

a jego nr bojowy "102 bis"

odpowiedz

4
1
~wojak 2013-10-03 (08:24) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 11 godzin i 4 minuty temu

Tak to już w Polsce jest, że się bada, projektuje, wykonuje prototypy a potem.....koniec, bo sie komuś cos nie spodobało (czytaj: komuś kto powinien mieć korzyści a ich nie ma)!

odpowiedz

19
4
~44 2013-02-21 (23:16) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 12 minut temu

biedny kraj jak turcja buduje własny czołg podstawowy na bazie abramsa, indie takie bogate własny czołg i korea południowa ma najnowszy czołg a tak super bogata polska tak wzmocniona unijnymi dotacjami nie jest w stanie wybudować wozu który nie tylko byłby uniwersalny ale także przydatny na polu bitwy - szkoda ze nie powstał goryl a teraz anders musi zniknąć. Jak ktoś na forum napisze ze czołgi to przeżytek to proszę niech sobie obejrzy obrone bazy bagram albo zapyta się rosjan, amerykanów czy izrael dlaczego budują coraz leprze czołgi oraz ciężkie wozy bojowe mogące przetrwać ostrzał w miastach. Czołg stał się bronią która wspiera piechotę i ma za zadanie zatrzymać inny czołg. to ze są rakiety mogące go zniszczyć - zawsze będą od wyszkolenia i współdziałania z piechotą zależy czy przeżyje czy nie. ps. - anders jest fajny dla desantu jako wsparcie i bardzo holendrom zależy aby go nie było jest konkurencja dla ich av90 dlatego musi zniknąc z ryku.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
5
~jes 2013-02-21 (22:37) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 51 minut temu

''Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, Zakłady Mechaniczne "Bumar - Łabędy", Bumar Żołnierz S.A., Bumar Elektronika S.A.) oraz Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Warszawy oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich'' - tyle zakładów , ośrodków , instytutów wojskowych mamy i to ma być sensacja ?? Kilka lat temu powstał projekt budowy czołgu Anders, ale nie został dokończony - dlaczego nie został dokończony ? ile pieniędzy poszło na ten projekt i czy ukarano tego kogoś kto wstrzymał ten projekt ? czy winnego szukać w rządzie ? pytania bez odpowiedzi .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
3
~Tomasz Wawruszko 2013-04-23 (14:17) 4 lata 5 miesięcy 1 dzień 5 godzin i 11 minut temu

Ja słyszałem - od Wicepremiera Skrzypczaka - że Polska kupi od Niemiec 120 czołgów Leopard 2A5. Trzeba się zdecydować - albo projektujemy nowy, polski czołg, albo kupujemy kolejne Leopardy 2. Ta druga opcja wydaje się prostsza i tańsza. Jedyny minus to potencjalne trudności z pozyskaniem części zamiennych (trzeba je importować).

odpowiedz

17
1
~nemezis 2013-03-07 (09:09) 4 lata 6 miesięcy 17 dni 10 godzin i 19 minut temu

jedno jest pewne ,,STARA KADRA MUSI ODEJSC,,!!!!!!! do czasu gdy dwulicowe ZAKALY beda decydowac czm Polska ma sie bronic to niema szans na poprawe, co nie wy czerwone dupowlazy bez koncowek.

odpowiedz

10
3
~s..t..ii 2013-02-22 (17:07) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 2 godziny i 21 minut temu

Ojojoj Z MOTYKĄ NA SŁOŃCE! Samochodu osobowego nie potrafimy zbudować, aby był w stanie konkurować z takim fordem czy BMW, a za czołg się zabierają. Koszty budowy od podstaw są GIGANTYCZNE, co oznacza iż trzeba byłoby sprzedać grube setki egzemplarzy, jeśli nie tysiące. Jeśli łańcuch został przerwany (makietę samolotu ze sklejki... skorpion zdaje się... już widziałem), to go nie odtworzymy! Dlatego tak ważne jest, aby łańcucha nie rwać (niech produkują stacje radiolokacyjne, jak przestaną to se newrati!!!). To nieprawda, iż czołg jest przeżytkiem. Nieprawdą jest iż nie trzeba czegoś mieć, bo to się w najbliższej przyszłości nie przyda. Sam fakt utrzymywania ludzi, którzy się na tym znają i przekazują wiedzę kolejnym pokoleniom jest BEZCENNY. Jeśli zabraknie "czołgistów" i ludzi znających się na taktyce, zasadach użycia "czołgu" (czytaj czegokolwiek) w walce, to gdy przyjdzie taki czas nie będzie czasu oraz od kogo uczyć ludzi, którzy będą mieli bronić kraju. Jakiś specyficzny dar mamy... WIDZIMY NA ODLEGŁOŚĆ CZUBKA WŁASNEGO NOSA. A przecież tam w przyszłości żyć będą nasze dzieci, wnuki, prawnuki. Po kiego diabla dziś ich kształcę... by ktoś ich później wytłukł czapkami? "studiumtyranii" PS Ciągle muszę zmieniać nick... trochę pomaga... jakiś automat ustawiono? Dlatego podpisuję się na dole tekstu. Może przejdzie.

odpowiedz

3
0
~2a 2013-02-22 (14:04) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Dobrze ,że Bumar i huta sie dogadały:) Bumar bedzie od czołgu ,huta bojowy wóz.

odpowiedz

6
1
~asd 2013-02-22 (11:16) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 8 godzin i 12 minut temu

NICK ~44 - kłamiesz i jeszcze jacyś troglodyci ciebie poparli. Turcja buduje czołg podstawowy na bazie najnowocześniejszego czołgu na świecie czyli KOREAŃSKI-ego K2. K2 jest pierwszym na świecie czołgiem 4 generacji. MBT K2 jest czołgiem ciężkim i waży 60 ton a kosztuje 8 mln. dol za sztukę. Drugim czołgiem 4 generacji jest JAPOŃSKI TYP 10 . MBT TYP 10 jest czołgiem średnim i waży 45 ton a kosztuje 10,5 mln. dol. za sztukę. Anders jest czołgiem lekkim i waży 35 ton. Anders jest czołgiem pośrednim między gen, 3 a 4 czyli gen. 3,5 i kosztuje 4 mln. dol. za sztukę. Polska Armia chce czołgu o masie od 50 do 60 ton a Polskie MON chce czołgu o masie od 35 do 45 ton więc BUMAR ma problem bo nie wie co projektować czy MBT o masie 35 ton czy 55 ton. Dlatego nie dokończono Andersa.

odpowiedz

4
3
lechanton 2013-02-22 (00:27) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 1 minutę temu

Już się dawno o to samo pytałem i nikt nie może odpowiedzieć. Zresztą coś tu nie gra, bo: najpierw mówi się o II wojnie, by na końcu wspomnieć o rodzimych PT-91. Chyba to jakiś niedouczony pismak!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
7
~czoła sie 2013-02-21 (23:28) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 1 minutę temu

To jest właśnie Polska logika, w epoce gdzie używa się samolotów ze Stealth technology polskie barany produkować chca technologię sprzed 2 gierj wojny swiatowej! Nie w czołgi a w broń optyczno electro impulsową obecnie trzeba inwestować! Czołgi są tylko dobre do walki z plemionami: murzynami i hindusami! Polska inteligencja militarna zaczyna się czołgać do epoki kamienia łupanegpo!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~maro 2013-02-22 (00:04) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 24 minuty temu

I tyle czasu trzeba był na to czekać?...

odpowiedz

9
0
~szczery 2013-02-21 (23:59) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 29 minut temu

ANDERS nie jest prototypem czołgu to jest demonstrator technologi.

odpowiedz

6
4
Real 2013-02-21 (23:45) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 43 minuty temu

A kiedy wojsko dostanie nowe łuki, dzidy i maczugi?

odpowiedz

0
0
~Dariuszczwa 2013-02-21 (23:38) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 50 minut temu

Jeszcze twardszy PL?

odpowiedz

5
2
~Jaro z Bemowa 2013-02-21 (23:38) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 19 godzin i 50 minut temu

nie powstanie. ani za 5 lat ani za 20.

odpowiedz

4
4
~pop 2013-02-21 (23:22) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 6 minut temu

Trzeba miec nieźle nas.......ne we łbie, żeby projektowac czołg nie pytając wojska czego potzrebuje.

odpowiedz

6
3
bleki79 2013-02-21 (23:19) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 9 minut temu

nigdy nic nie bylo i pewnie do niczego nie dojdzie,,,tak to juz w polszy jest

odpowiedz

3
10
~saad 2013-02-21 (23:18) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 10 minut temu

czolg to dzisiaj przezytek, jak przed II wojna konik i szabelka

odpowiedz

6
3
~3RP 2013-02-21 (23:15) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 13 minut temu

a czy nie mozna projektując nowego czołgu , budowac Andersy w miedzyczasie ?

odpowiedz