II wojna światowa w oczach Rosjan

WP | dodane 2009-08-31 (14:56) 8 lat 1 miesiąc 17 dni 11 godzin i 17 minut temu | 300 opinii
 
(fot. PAP/EPA / Juri Kochetkov)
Dla Rosjan wojna rozpoczęła się nie 1 września 1939, ale 22 czerwca 1941 roku. Wtedy to Hitler, bez wypowiedzenia układu o przyjaźni, zaatakował ZSRR. Tak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, która pochłonęła życie milionów Rosjan. Zwycięstwo w tej walce to największa świętość narodowa dzisiejszej Rosji, wielki mit, którego nie wolno szkalować nikomu.

W ostatnich dniach przed 70. rocznicą II wojny światowej między Polską a Rosją doszło do odgrzania nienowego już sporu – o rolę i udział ZSRR w największym konflikcie zbrojnym dotychczasowego świata. Polacy oczekują, że Rosja wyrazi skruchę z powodu paktu Ribbentrop-Mołotow i przeprosi ze zbrodnię katyńską.

W świadomości większości Rosjan druga wojna światowa istnieje wyłącznie jako Druga Wojna Ojczyźniana, która rozpoczęła się 22 czerwca 1941 r.prof. Andrzej de Lazari
W ostatnich wypowiedziach oficjalnych historyków zbliżonych do administracji Miedwiediewa-Putina, słyszymy, że układ Ribbentrop-Mołotow był wyrazem politycznej konieczności, do której Stalin zmuszony był uległością Wielkiej Brytanii i Francji, a także agresywną, profaszystowską polityką Polski. W telewizji zaś, najbardziej wpływowym medium kraju, do zakątków którego nie docierają często gazety ani internet, emitowany jest film powtarzający „prawdy” radzieckiej propagandy, jak ta, że wojska radzieckie weszły 17 września na teren Polski, po tym jak z kraju uciekł polski rząd. Natalia Narocznicka była deputowana do Dumy i członek prezydenckiej komisji ds. przeciwdziałania próbom fałszowania historii na szkodę Rosji, w wywiadzie dla jednej z największych gazet kraju tłumaczy, że za Katyń przepraszał już Jelcyn a w samej zbrodni swój udział mieli naziści.

"Bitwa o pamięć"

W Rosji toczy się „bitwa o pamięć”, a polityka historyczna stała się nowym instrumentem budowania narodowej dumy, która w czasach kryzysu może pomóc przetrwać gospodarcze zaciskanie pasa. Czym jest druga wojna światowa dla Rosjan, a czym dla nas? Czy możemy ustalić wspólną wizję historii?

- W świadomości większości Rosjan druga wojna światowa istnieje wyłącznie jako Druga Wojna Ojczyźniana (pierwsza była z Napoleonem), która rozpoczęła się 22 czerwca 1941 r. – opowiada rosjoznawca prof. Andrzej de Lazari. Przemierzając Rosję, nawet w małych mieścinach najdalszych zakątków imperium można natrafić na pomniki zwycięstwa, głoszące „Chwała Bohaterom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Przybyszów z zagranicy często może zdziwić, że nawet w wioseczce gdzieś w Republice Ałtajskiej czy w Buriacji zobaczyć można pamiątki Pobiedy, czyli zwycięstwa. Na każdym monumencie widnieją lata 1941-1945.

- Wielka Wojna Ojczyźniana jest centralnym punktem odniesienia dla rosyjskiej pamięci historycznej i głównym mitem narodowym, dowodem niesłychanego bohaterstwa narodu rosyjskiego – twierdzi Łukasz Adamski politolog i historyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Dawniej mówiono o bohaterstwie narodu radzieckiego, dziś mówi się o zwycięstwie narodu rosyjskiego, zapominając nieco o udziale Ukraińców, Białorusinów czy innych narodów ZSRR – podkreśla analityk PISM.

- W ostatnim czasie mamy do czynienia z pewnym przełomem – twierdzi Anna Łabuszewska, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich i znawczyni Rosji. - W związku z wizytą premiera Putina, pierwszy raz w historii w rosyjskich mediach pokazywana jest data 1 września 1939 roku, jako początku drugiej wojny światowej. Do tej pory data ta nie była znana szerszej opinii publicznej w Rosji – przyznaje Łabuszewska.

Wiedziano co prawda, że wtedy nastąpiła agresja Hitlera na Polskę, jednak dla większości naszych sąsiadów ze Wschodu oznaczało to tyle, co dla nas Anschluss Austrii czy zagarnięcie Śląska. Profesor de Lazari idzie jeszcze dalej, współcześni Rosjanie wiedzą o 1 września tyle, ile przeciętny Polak o napaści Włoch Mussoliniego na Albanię. – Dlatego obecność Putina 1 września na Westerplatte jest tak istotna – twierdzi rosjoznawca z Łodzi – dzięki niej bardzo wielu Rosjan po raz pierwszy w życiu dowie się, że II wojna światowa nie rozpoczęła się 22 czerwca 1941 r.

Cios w plecy

Największym dramatem Polaków późnym latem 1939 roku nie był jednak 1 września. Atmosferę wojny z Niemcami było czuć pół roku przed wybuchem konfliktu. Tej wojny się spodziewano. I choć społeczeństwo nie było na nią w pełni przygotowana militarnie, to mentalnie tak. 3 września, gdy Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Trzeciej Rzeszy, w Polsce pojawiły się nadzieje na utarcie nosa Hitlerowi. W końcu dwie światowe potęgi wystąpiły przeciw dopiero co rosnącym w siłę Niemcom. Wojna na dwa fronty to najgorszy z możliwych scenariuszy dla każdego stratega. Nawet pruski geniusz von Clausewitza nie poradziłby sobie z taką rozgrywką.

‹ poprzednia 1 2 3

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 19 86.36%
nie 3 13.64%

Opinie (300)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~Polak 2013-07-22 (12:14) 4 lata 2 miesiące 26 dni 13 godzin i 59 minut temu

Tylko dlaczego nikt nie wie, że to Polska u boku Niemców zaczęła wojnę od ataku na Czechosłowację. Polscy historycy mają krótką pamięć. Nie dziwmy się teraz dlaczego Czesi nas tak nie lubią...

odpowiedz

1
3
~wqw 2011-05-10 (00:12) 6 lat 5 miesięcy 9 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Polska bez winy ??? ha ha ha !
Bo Polska tak jak Niemcy i razem z Niemcami zaatakowala i rozebrala Czechoslowacje, ze taz wspomne o Pilsudskim ktory to pierwszt napadl na ZSSR mordujac ponad 250 tys. Rosyjskich zalnierzy... O dziwo ciagle ci zetelni historycy maja skleroze amnezja gdy dotyczy to dzialan Polski i jej Niemieckiego sojusznika...

odpowiedz

0
2
~uys 2011-05-10 (00:11) 6 lat 5 miesięcy 9 dni 2 godziny i 2 minuty temu

Wypadalo by wiec najpierw o swoich czarnych stronach napisac
Bo Polska tak jak Niemcy i razem z Niemcami zaatakowala i rozebrala Czechoslowacje, ze taz wspomne o Pilsudskim ktory to pierwszt napadl na ZSSR mordujac ponad 250 tys. Rosyjskich zalnierzy... O dziwo ciagle ci zetelni historycy maja skleroze amnezja gdy dotyczy to dzialan Polski i jej Niemieckiego sojusznika...

odpowiedz

2
2
~Maria 2009-09-03 (16:48) 8 lat 1 miesiąc 15 dni 9 godzin i 25 minut temu

Gdyby II wojna światowa nie wybuchła to w Polsce być może nie byłoby Socjalizmu i nigdy byśmy nie wygrzebali się z wyzysku, analfabetyzmu, ciemnoty, zacofania, zagruźliczenia i zawszenia!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Stary Bryg 2009-10-14 (14:19) 8 lat 4 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Krótka pamięć
A agresja na Finlandię w 1939 roku?To nie wojna,choć zginęło w niej ok.500 tysięcy Rosjan.

odpowiedz

0
0
~pbk 2009-10-11 (12:38) 8 lat 7 dni 13 godzin i 35 minut temu

matematyka
2x2+5-2x15= 4+5 -30= 9 -30= 21

odpowiedz

1
0
~Igo 2009-09-25 (06:15) 8 lat 23 dni 19 godzin i 58 minut temu

Co zrobił Wódz, by chonić swoich żołnierzy? (A co mogl uczynic?)
** Co zrobił Wódz,by chonić swoich żołnierzy? Nasz RYDZ co zrobił? Uciekł wraz z calym rzadem z Polski - Rumuni go przymkli. Kto mial oglosic stan wojny? Zostawil zolnierzy i ludnosc cywilna-powinien zostac. ** 17-go wreznia 1939 rzad polski i dowodztwo wojskowe byly w Kolomyji i poddaly sie panice i rozgardiaszowi. Opuszczenie terenu Polski i wycofanie sie do Rumunii nie bylo bledem, pozwolily na jakie takie funkcjonowanie tego wszystkiego zagranica, najpierw we Francji potem w Wielkiej Brytanii. Natomiast powaznym bledem bylo niepozostawienie nikogo ktoby mial uprawnienia do ogloszenia powszechnej kapitulacji przed wojskami niemieckimi i sowieckimi, to spowodowalo niepotrzebne dalsze walki i zniszczenia, na przyklad Warszawa zostala powaznie zbombardowana 25-go i 26-go wrzesnia 1939, polskie dowodztwo wojskowe musialo skapitulowac gdyz odciete zostaly woda, elektrycznosc, gaz, telefony, nie bylo zadnego zaopatrzenia ludnosci w zywnosc i wode, itp. Ogloszenie ze zaistnial stan wojny miedzy Polska i ZSRR niczegoby nie zmienilo, ale byc moze nalezalo to uczynic ze wzgledow zasadniczych, pewne niewielkie walki miedzy wojskami sowieckimi i polskimi i tak mialy miejsce. Nalezy przy tym przypomniec ze sojusz Polski z Wielka Brytania i Francja zawieral tajny aneks, w nim bylo czarno na bialym ze ten sojusz jest tylko przeciwko Niemcom. Tak wiec uznanie ze Polska jest w stanie wojny z Sowietami nie zmieniloby stosunkow miedzy Sowietami i zachodnimi aliantami. Polska miala antysowiecki sojusz wojskowy z Rumunia ale rzad polski zrzekl sie 17-go wrzesnia 1939 jego wymagan za cene ze Rumunia wpusci na swoj teren uchodzcow cywilnych i rozbrojonych zolnierzy. Zwolennikiem pomocy Polakom byl owczesny premier Rumunii Calinescu, ale zostal zastrzelony przez swoich przeciwnikow politycznych.

odpowiedz

0
1
~Igo 2009-09-25 (05:13) 8 lat 23 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Wilno tez bylo POLSKIE?
** Wilno tez bylo POLSKIE? Tak, Wilno było polskie. Od bardzo dawna. ** To ciekawe, gdyz mnie uczyli w szkolach ze byla "Unia Polsko Litewska, zawarta jako wolni z wolnymi i rowni z rownymi", Unia ta byla zlozona wtedy z dwoch czesci, Korony ze stolica w Krakowie i Litwy ze stolica w Wilnie. Prosze sprawdzic na mapie jakie byly wtedy granice tych dwoch panstw. Warszawa nalezala wtedy do Ksiestwa Mazowieckiego i do tej Unii nie nalezala, Ksiestwo Mazowieckie zostalo dolaczone do tej Unii dopiero za Wazow. Litwa byla wtedy panstwem o ludnosci poganskiej, ale byla tolerancyjna pod wzgledem wyznaniowym, duza czesc jej ludnosci byla "ruska" i wyznawala prawoslawie. Gdy przywodca tej Unii Jogajlo (Jagiello) Krol Polski i Wielki Ksiaze Litewski przyjechal do Krakowa to na jego dworze mowiono po "rusku". Ten krol zostal ozeniony z Wegierka Jadwiga bardzo mloda, ktora miala prawa do korony polskiej. Wilno zostalo w duzej mierze spolszczone przez polskich ksiezy rzymsko katolickich, ktorzy wprowadzali chrzescijanstwo na poganska czesc Litwy, to byl bardzo dlugi proces. Oprocz Wilna byly jeszcze inne miasta o duzym odsetku polskiej lub spolszczonej ludnosci, byly to Dzwinsk = Dynaburg, Minsk, Kijow, Odessa i wiele mniejszych miast. Te miasta i miasteczka "odpolszczyly sie" dopiero znacznie pozniej.

odpowiedz

0
0
~Igo 2009-09-25 (04:32) 8 lat 23 dni 21 godzin i 41 minut temu

Amerykanie NIGDY I NIKOMU NIC NIE ROBIĄ ZA DARMO (czyzby Sowieci byli inni?)
** Amerykanie NIGDY I NIKOMU NIC NIE ROBIĄ ZA DARMO!!! Za tę tuszonkę i Studebecker`y Stalin płacił sztabkami złota. ** Jest niewykluczone ze w okresie 22.VI.1941 do 7.XII.1941 gdy ZSRR byl w stanie wojny z Niemcami a USA byly jeszcze neutralne to Sowieci kupowali cos za zloto w USA. Poniewaz wczesniej przed 22.VI.1941 Sowieci byly w przyjazni z Niemcami, wiec wcale nie jest wykluczone ze po otrzymaniu tych amerykanskich dostaw Sowieci dostarczali je Niemcom po jakiejs bardzo symbolicznej cenie. Jescze w nocy z 21-go na 22-go czerwca 1941 pociagi z dostawami sowieckimi przejezdzaly granice do Niemiec. Po wypowiedzeniu wojny USA przez Niemcy i Wlochy 11-go grudnia 1941, USA posylaly swoj sprzet innym panstwom walczacym przeciwko Niemcom lub Japonii w ramach ustawy "Lend and Lease".

odpowiedz

0
1
~Igo 2009-09-25 (03:53) 8 lat 23 dni 22 godziny i 20 minut temu

MY WALCZYLIŚMY A CZESI SIE PODDALI, Roznice w skutkach byly minimalne
** A kiedy dla Czechów zaczęła się wojna? RÓŻNICA JEST TAKA ŻE MY WALCZYLIŚMY A CZESI SIE PODDALI ** Roznice w skutkach byly minimalne. Slowacy uzyskali w marcu 1939 "niepodleglosc" ale bez suwerennosci, byli pod opieka Niemiec, brali udzial w wojnie niemiec przeciwko Polsce we wrzesniu 1939, brali tez udzial w wojnie Niemiec przeciwko ZSRR, w sierpniu i wrzesniu 1944 mieli swoje slowackie powstanie przeciwko Niemcom w Banskiej Bystrzycy, przegrali je. Na "przyjazni z ZSRR" Czechoslowacja utracila Rus Zakarpacka, a przy okazji uwolnienia sie od komuny podzielila sie na Republike Czeska i Slowacje. W sprawie tego kto walczyl po stronie Niemiec, kto walczyl przeciwko nim ale zostal zwyciezony, kto sie poddal im bez walki lub prawie bez walki, kto walczyl po stronie Niemiec ale zmienil sojusznikow, to w kazdej z tych kategorii bylo wiecej takich panstw.

odpowiedz

1
0
~duch gór 2009-08-31 (18:21) 8 lat 1 miesiąc 17 dni 7 godzin i 52 minuty temu

Armia Czerwona wygrała z Hitlerem
Należy pamiętać że inwazja w Normandii rozpoczęła się 6 czerwca 1944r - gdzie byli wtedy Ruskie?? Już na przedwojennych ziemiach polskich!! A jeśli chodzi o konwoje to dały one 9% całego uzbrojenia i paliwa Armii Czerwonej czyli niewiele choć było to uzbrojenie wysokiej jakości. Gdyby Hitlerowi udało się zdobyć Moskwę wszyscy - czyli cała Europa - byśmy szwargotali po niemiecku, a być może byłoby już nawet po naszym narodzie bo Żydów i Cyganów już na pewno by nie było i wzięli by się za nas. Dlatego uważam że Rosja miała pierwszorzędny wkład w zwycięstwo nad Hitlerem. Inna sprawa że my Polacy wpadliśmy z deszczu pod rynnę, aczkolwiek patrząc co wyrabiali Niemcy to jednak cieszę się że Ruskie zdobyli Berlin.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

0
0
~rocznik45 2009-09-09 (10:07) 8 lat 1 miesiąc 9 dni 16 godzin i 6 minut temu

a nie całkiem prawda...
o tym 50letnim zakłamaniu.W roku 1960 17 września na lekcji Przysposobienia Wojskowego w moim ogólniaku nauczyciel PW zadał nam pytanie: czy wiecie kiedy Zwiazek Radziecki napadł na Polskę bex wypowiedzenia wojny? I wszystko nam wyjaśnił.I ja od tamtej pory wiem.O.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
1
~Żuawi Śmierci 2009-09-10 (17:08) 8 lat 1 miesiąc 8 dni 9 godzin i 5 minut temu

Drugi Katyń - obozy zagłady dla żołnierzy AK, NSZ i BCh
W. Kieżun "Armia Krajowa jedzie na Sybir": 24 marca 1945 roku, pociąg ruszył. Przejeżdżając wiaduktem nad ulicami [Kraków] zaczęliśmy śpiewać: Jeszcze Polska nie zginęła i krzyczeć przez małe zakratowane okienka: Armia Krajowa jedzie na Sybir, niech żyje Wódz Naczelny generał Anders [...] W naszym wagonie było około 40 Polaków i tyluż Niemców[...]Polacy byli członkami AK, NSZ, Batalionów Chłopskich. * Zbrodnia Krasnowodska, chyba największej fabryki śmierci wśród gułagów sowieckich, przeszła jak dotąd niezauważona, tak jak i wszystkie inne wielkie zbrodnie komunizmu, zatarte w pamięci i nie znajdujące żadnych form nawet moralnego zadośćuczynienia.

odpowiedz

0
0
~Żuawi Śmierci 2009-09-10 (17:08) 8 lat 1 miesiąc 8 dni 9 godzin i 5 minut temu

Drugi Katyń - obozy zagłady dla żołnierzy AK, NSZ i BCh
W. Kieżun "Armia Krajowa jedzie na Sybir": 24 marca 1945 roku, pociąg ruszył. Przejeżdżając wiaduktem nad ulicami [Kraków] zaczęliśmy śpiewać: Jeszcze Polska nie zginęła i krzyczeć przez małe zakratowane okienka: Armia Krajowa jedzie na Sybir, niech żyje Wódz Naczelny generał Anders [...] W naszym wagonie było około 40 Polaków i tyluż Niemców[...]Polacy byli członkami AK, NSZ, Batalionów Chłopskich. * Zbrodnia Krasnowodska, chyba największej fabryki śmierci wśród gułagów sowieckich, przeszła jak dotąd niezauważona, tak jak i wszystkie inne wielkie zbrodnie komunizmu, zatarte w pamięci i nie znajdujące żadnych form nawet moralnego zadośćuczynienia.

odpowiedz

0
0
~Żuawi Śmierci 2009-09-10 (17:08) 8 lat 1 miesiąc 8 dni 9 godzin i 5 minut temu

Drugi Katyń - obozy zagłady dla żołnierzy AK, NSZ i BCh
W. Kieżun "Armia Krajowa jedzie na Sybir": 24 marca 1945 roku, pociąg ruszył. Przejeżdżając wiaduktem nad ulicami [Kraków] zaczęliśmy śpiewać: Jeszcze Polska nie zginęła i krzyczeć przez małe zakratowane okienka: Armia Krajowa jedzie na Sybir, niech żyje Wódz Naczelny generał Anders [...] W naszym wagonie było około 40 Polaków i tyluż Niemców[...]Polacy byli członkami AK, NSZ, Batalionów Chłopskich. * Zbrodnia Krasnowodska, chyba największej fabryki śmierci wśród gułagów sowieckich, przeszła jak dotąd niezauważona, tak jak i wszystkie inne wielkie zbrodnie komunizmu, zatarte w pamięci i nie znajdujące żadnych form nawet moralnego zadośćuczynienia.

odpowiedz

0
0
~syq 2009-09-09 (13:01) 8 lat 1 miesiąc 9 dni 13 godzin i 12 minut temu

Rosja Zwyciężyla Faszyzm...
święta w tym nie była, ale uniknęliśmy komina ( 6 mln ludzi się nie udało) . Należy ( może i nieco obłudnym ) szacunkiem odnosić do faktu 600 tys. ros. żolnierzy poleglych w Polsce. W Rosji jest to świętość ( jak u nas - Grób Nieznanego Żolnierza ). Kto chce mieć porawne stosunki z Rosją (zakup gazu, paliw i rynki zbytu ) musi o tym pamiętać. Niemcy - sprawcy tej hekatomby już urobili Rosję. Ich inwestycje i towary płyną tam w mld, a dostawy gazu mają pewne na con. 50 lat. Co z Polską ? Gaz z Kataru ? 2 x drożej. Pozdro...

odpowiedz

0
0
Dr House Znawca 2009-08-31 (16:38) 8 lat 1 miesiąc 17 dni 9 godzin i 35 minut temu

Mam matematyczne pytanie !
Ile jest 2x2 + 5-2x15 ???? Prosilbym o odpowiedz bo mam jutro komisa z matmy w podstawowce.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

0
0
~MISZA 2009-09-08 (15:08) 8 lat 1 miesiąc 10 dni 11 godzin i 5 minut temu

17 września 1939
17 wrzesnia bandyta Stalin napadł na Polske bez wypowiedzenia wojny tymi słowy wszystkie media polskie powinny rozpoczynać wiadomości, aby to usłyszeli sowietcy bojcy co zdjełali

odpowiedz

0
0
~Maria 2009-09-03 (16:48) 8 lat 1 miesiąc 15 dni 9 godzin i 25 minut temu

Gdyby II wojna światowa nie wybuchła to w Polsce być może nie byłoby Socjalizmu i nigdy byśmy nie wygrzebali się z wyzysku, analfabetyzmu, ciemnoty, zacofania, zagruźliczenia i zawszenia!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~Barbarossa 2009-09-05 (16:27) 8 lat 1 miesiąc 13 dni 9 godzin i 46 minut temu

OBYWATELI FEDERACJI ROSYJSKIEJ PROSIMY: ...
...VALITE OT SIUDA! NIE PODSZYWAJCIE SIĘ POD POLAKÓW, ORAZ O NIE PISZCIE TYCH GŁUPICH ANTY-POLSKICH KOMENTARZY ŻYWCEM WZIĘTYCH Z PROPAGANDY MOSKIEWSKICH MEDIÓW.

odpowiedz