Rosja i Ukraina zacieśniają współpracę

PAP | dodane 2010-04-28 (13:43) 7 lat 6 miesięcy 25 dni 13 godzin i 22 minuty temu | 6 opinii
 
(fot. AP / Sergei Chuzavkov)
Decyzja o przedłużeniu pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej jest historyczna - oświadczył szef ukraińskiego rządu, Mykoła Azarow. Premier zapowiedział, że przygotowywane są kolejne decyzje, wzmacniające współpracę między Kijowem a Moskwą.

- Ratyfikując wczoraj (we wtorek) umowę o przedłużeniu okresu stacjonowania Floty Czarnomorskiej nasz parlament dokonał historycznego kroku. Zakończyło się pięć lat bezsensownych sporów z Rosją - powiedział Azarow w trakcie posiedzenia rządu.

Premier poinformował, iż na zaplanowanym na piątek i sobotę spotkaniu ukraińsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej zostaną omówione możliwości aktywizacji współpracy w energetyce jądrowej, przy modernizacji dróg, w przemyśle stoczniowym i lotniczym, a także w sferze wysokich technologii.

Azarow przekazał swym ministrom, że podczas rozmowy telefonicznej z premierem Rosji Władimirem Putinem usłyszał, iż Rosjanie gotowi są inwestować m.in. w budowę autostrad i tras szybkiego ruchu z Moskwy do Charkowa i Symferopola, oraz z Moskwy do Kijowa. Chcieliby także zbudować magistralę i most, który połączyłby Krym z rosyjskim Kubaniem.

Porozumienie o flocie

21 kwietnia prezydenci Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew podpisali w Charkowie porozumienie, zgodnie z którym zamiast do 2017 roku rosyjska Flota Czarnomorska będzie mogła pozostać na Ukrainie kolejne 25 lat, z możliwością prolongaty o pięć lat, czyli do 2047 roku. W zamian za to Ukraina dostała 30-procentową zniżkę na kupowany od Rosji gaz.

Umowa została ratyfikowana we wtorek przez rosyjską Dumę Państwową, izbę niższą parlamentu, i Radę Najwyższą (parlament) Ukrainy. W środę zrobiła to Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji.

Bójka w parlamencie i protesty

Przeciwko ratyfikacji wystąpiła prozachodnia ukraińska opozycja parlamentarna. Debatę w tej sprawie poprzedziły w Kijowie ostre przepychanki i wymiana ciosów między deputowanymi opozycji i prorosyjskiej koalicji prezydenta Janukowycza. Przed parlamentem zebrały się tysiące przeciwników i zwolenników umowy dotyczącej rosyjskiej marynarki wojennej przed siedzibą Rady Najwyższej. Doszło do starć z milicją.

Zobacz zdjęcia z "Zadymy w parlamencie Ukrainy".

Opozycja uważa, że umowa o przedłużeniu okresu stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie ogranicza suwerenność państwa ukraińskiego.

Premier Azarow nie zgodził się z tym argumentem, utrzymując, że w zamian za prolongatę Ukraina "uzyskała katalizator przyspieszonego wzrostu gospodarczego", jakim są niższe ceny gazu.

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Igo 2010-05-26 (05:56) 7 lat 5 miesięcy 27 dni 21 godzin i 9 minut temu

Gdzie sie podzieli Tatarzy Krymscy?
Ciekawe co sie stalo z pierwotna ludnosci Krymu - Tatarami Krymskimi, czyzby Stalin ich wszystkich wymordowal do tego stopnia ze nie bylo juz komu wrocic na ten Krym?

odpowiedz

0
0
~Rozsadek 2010-05-24 (22:42) 7 lat 5 miesięcy 29 dni 4 godziny i 23 minuty temu

Faszyzujaca Ukraina
Janukowicz jest zbawieniem dla Ukraincow! Juszczenko z UPA zaprzepascil przyszlosc Ukrainy. FASZYZUJACA Ukraina z UPA JAKO BOHATEROWIE NARODOWI stala sie niebezpieczenstwem dla samych Ukraincow, Polski i Europy. Ukraina bez rzadnych tradycji samodzielnej panstwowosci powinna byc podzielona miedzy Polske, Rosje i Bialorus. Ten podzial zapewni Narodowi ukrainskiemu egzystecje w pokoju! Juszczenko / UPA/ i im podobni sa wrogami Narodu ukrainskiego! Pozdrawiam

odpowiedz

0
0
~acomitam 2010-05-19 (11:48) 7 lat 6 miesięcy 3 dni 15 godzin i 17 minut temu

Niech obniżą cenę gazu
to niech sobie te 6 puszek pływa i po Bałtyku co mi przeszkadza! :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~PL 2010-05-09 (10:51) 7 lat 6 miesięcy 13 dni 16 godzin i 14 minut temu

Uk-ruina
Pomarańczowi zniszczyli gospodarkę Ukrainy, puścili ludzi z torbami, oddali na pastwę oligarchów, a teraz sie dziwią, że ktoś próbuje ocalić państwo przed zatopieniem? Sytuacja wymuszona brutalną rzeczywistością a nie widzi mi się Janukowycza. Gazu wiecznie kraść się nie da!

odpowiedz

0
0
~xyz 2010-04-28 (17:26) 7 lat 6 miesięcy 25 dni 9 godzin i 39 minut temu

post sowieci
zaciesnia wspolprace z Ukraina,az Ja udusza,po raz wtory

odpowiedz