Logo dostawcy Czy jesteśmy islamofobami?

WP | dodane 2009-09-11 (15:27) 8 lat 13 dni 4 godziny i 10 minut temu | 432 opinie
 
(fot. AFP / Theo Heimann)
"Europa stała się prowincją islamu" - grzmiała po zamachach 11 września na WTC i Pentagon włoska publicystka Oriana Fallaci. Niezależne europejskie organizacje i rządowe komisje odnotowują liczne przypadki ataków na muzułmanów, bo pokutuje stereotyp muzułmanin = terrorysta. Karierę zrobi nawet termin islamofobia, choć jego krytycy uważają, że wykorzystuje się go do ucinania wszelkiej dyskusji na temat islamu. Kiedy kończy się więc wolność słowa, a zaczyna rasizm i ksenofobia?

W lipcu tego roku w Dreźnie mężczyzna zasztyletował 32-letnią muzułmankę, Marwę El Sharbini. Kobieta była w trzecim miesiącu ciąży. Podczas ataku mężczyzna ugodził również męża Marawy i ich 3-letniego synka. Obaj na szczęście przeżyli. Napastnik był sąsiadem pochodzącej z Egiptu pary. Nękał małżeństwo od kilku miesięcy, nazywając ich terrorystami, za co nawet miał zapłacić karę kilkuset euro. Zamiast tego napadł na rodzinę.

Przykładów ataków, które mają podłoże etniczne i religijne, można wymieniać bez końca. Jedne kończą się na zwykłych obelgach, inne, jak w przypadku Marawy, tragicznie. Wystarczy przejrzeć forum portalu wp.pl z ostatnich miesięcy, by zobaczyć, że pod artykułami dotyczącymi islamu znajdują się wrogie wobec muzułmanów komentarze: "śmierć islamowi", "należy pozbyć się wszystkich muzułmanów z Europy i to wszelkimi możliwymi sposobami", "muslimy to pedofile"...

Islamofobia to negatywny sposób przestawnia islamu jako religii tylko dlatego, że to islam i muzułmanów tylko dlatego, że to muzułmaniedr Agata Skowron-Nalborczyk, arabistka z UW
Dlaczego tak często oskarża się o wrogie zamiary muzułmanów? A może to nie Europejczycy są negatywnie nastawieni wobec islamu, tylko media "wyolbrzymiają" przypadki ataków na tle religijnym?

Niechlubna historia wrogości

Historia napięć między muzułmanami a Europejczykami jest tak długa, jak samych kontaktów między nimi. Dr Agata Skowron-Nalborczyk, arabistka z Zakładu Islamu Europejskiego UW, uważa nawet, że cywilizacja europejska definiowała się w opozycji do islamu. - Pierwszy zapis, w którym użyto terminu Europejczycy, pojawił się w kronice z 732 roku, gdy musieliśmy się określić w stosunku do muzułmanów - wyjaśnia arabistka.

Dr Nalborczyk podkreśla jednak, że nie zawsze relacje europejskiego chrześcijaństwa i islamu były naznaczone walką. - Na Półwyspie Iberyjskim do XIV wieku żydzi, chrześcijanie i muzułmanie żyli pod panowaniem muzułmańskim bez żadnych większych napięć - przypomina znawczyni islamu.

Wrogość wobec muzułmanów nabrała nowego wymiaru w latach 70. ubiegłego wieku podczas kryzysu naftowego. Okazało się wówczas, że uzależniony od ropy Zachód musi się liczyć z krajami arabskimi. W tym samym czasie do Europy przybywali masowo emigranci z Azji, Bliskiego Wschodu i Maghrebu, którzy szukali na Starym Kontynencie pracy i lepszego życia.

Kolejnym przełomem był 11 września 2001 roku i ataki na Nowy Jork i Waszyngton, które wstrząsnęły światem. Późniejsze zamachy w Madrycie i Londynie oraz wojny w Iraku i Afganistanie sprawiły, że zaczęto łączyć ze sobą islam i terroryzm.

"Synowie Allaha i terroryści"

Niedługo po zamachu na WTC i Pentagon włoska dziennikarka Oriana Fallaci wydała "Wściekłość i dumę", w której Unię Europejską nazywa Klubem Finansowym, który jak dziwka puszcza się z krajami arabskimi i "daje schronienie 15 mln synów Allaha i Bóg wie, jak wielu terrorystom". Ze swoich oskarżeń wobec muzułmanów nie wycofała się w następnej publikacji, w której obrywa się politykom (bo ze strachu unikają konfrontacji), a nawet gwiazdom sportu, jak Muhamad Ali, który według Fallaci jest pyszałkiem i nadaje się tylko do "miotania pięściami".

(fot. www.desirags.co.uk)
Po zamachach w londyńskim metrze w 2005 roku brytyjscy Sikhowie, którzy nie są muzułmanami, zaczęli być zaczepiani na ulicach, bo brano ich za talibów. Niektórzy zaczęli nawet wówczas nosić koszulki z napisem: "Don’t freak. I’m Sikh" ("Nie panikuj. Jestem sikhem").

W 2008 roku miał miejsce inny "incydent koszulkowy". Pasażerowi jednej z amerykańskich linii lotniczych nakazano zakrycie koszulki, na której widniał po angielsku i arabsku napis: "Nie będziemy milczeć". Ochrona twierdziła, że pozostali pasażerowie czują się niekomfortowo z powodu napisu.

Do opisywania takich i podobnych zjawisk niektórzy komentatorzy zaczęli coraz częściej używać terminu islamofobia. Według brytyjskiej organizacji pozarządowej Runnymade Trust jest to wrogość w stosunku do islamu i niesprawiedliwa dyskryminacja muzułmanów, którzy zostają zepchnięci na margines życia społecznego i politycznego. Po 2001 roku powstało kilka raportów dotyczących tego zjawiska.

‹ poprzednia 1 2 3 4

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 6 42.86%
nie 8 57.14%

Opinie (432)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
8
grzes-b 2009-09-11 (21:25) 8 lat 12 dni 22 godziny i 12 minut temu

podskocz katolu!
niedawno przeszedlem na jedyna i sluszna religie jaka jest islam.i niech tylko podskoczy mi jakis katol to szybko zobaczy cala swoja hipokryzje

odpowiedz

pokaż 19 ukrytych odpowiedzi

4
2
~Nika 2009-09-11 (21:33) 8 lat 12 dni 22 godziny i 4 minuty temu

Zastanowcie się
Dziwne jest to że wiekszość polaków faktycznie jest wrogo nastawiona do muzułmanów , chca ich zabić lub wywalić z Polski i to ma być ok, tak? Ale jak brytyjczycy walczą z Polakami u siebie, czy niemcy np. to wtedy podnosi się halo że to nie sprawiedliwe! Że my mamy prawo. Jesteście ograniczeni i głupi! Nie każdy muzułmanin to terrorysta i zwolennik wielożeństwa! tak jak nie każdy Polak to porządny i inteligentny człowiek!!! Obudźcie sie ludzie!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
1
fakowski 2009-09-25 (21:55) 7 lat 11 miesięcy 29 dni 21 godzin i 42 minuty temu

STOP IMIGRACJI MUZUŁMAŃSKIEJ
Jestem przeciw i nie ma to nic wspólnego z kolejnym wymyślonym terminem "islamofobia".

odpowiedz

0
0
demolka 41 2010-01-27 (05:06) 7 lat 7 miesięcy 28 dni 14 godzin i 31 minut temu

zapraszam do wiednia.w 10 dzielnicy,na 30 uczniow,jest 30 turków,muzułmanów. swięty mikołaj,dawno tam nie ma prawa wejścia,choć był też,z ziemi,którą zajęli turcy.

odpowiedz

3
1
~am 2009-11-07 (01:16) 7 lat 10 miesięcy 17 dni 18 godzin i 21 minut temu

..nie wiazac muzulmanow z terroryzmem to tak samo, jak nie wiazac..
..hitlerowcow z obozami koncentracyjnymi, komunizmu z brakami w sklepach a Chucka Norrisa z filmem "Texas Ranger"...i co mi kto zrobi..?...muslimy poloza na mnie fatwe, czy jak..?..ja sie tam muslimow nie boje...a czego mialbym sie bac, jak mieszkam w dzielnicy, gdzie nawet policja niechetnie zaglada, a ja tu od urodzenia zyje i wszystkich znam...

odpowiedz

2
2
~KalkiRC 2009-10-26 (18:33) 7 lat 10 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

spłonie
mekka zginie islam.

odpowiedz

0
0
~Lubelak 2009-10-26 (00:03) 7 lat 10 miesięcy 29 dni 19 godzin i 34 minuty temu

KPI
Zgadnijcie co oznacza ten skrót!

odpowiedz

2
3
~jaaaaaaaa 2009-09-11 (23:35) 8 lat 12 dni 20 godzin i 2 minuty temu

muzulmanie sa ok
moj maz tez jest muzulmaninem ( Egipcjanin) poznalismy sie w uk i tak juz zostalo. Zarowno On jak i Jego muzulmanscy przyjaciele sa najlepszymi osobami, jakie w zyciu spotkalam. Dziela sie jedzeniem, pomagaja w kazdej sprawie.Jedynie jeden z jego klegow arabow probowal dobierac sie do mnie ale on jest z Syrii kraju chrzescijan. Moj maz nigdy mnie nie uderzyl, nawet nie krzyknal,jedyne co robi to zabrania mi zalozyc mini gdy wychodzimy ale mi sie to nawet podoba.Kocha mnie i chce tylko dla siebie. Nigdy nie zmuszal ani nie namawial na zmiane religii. Jesli to zrobie to bedzie to moja decyzja.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

2
2
~pigwa 2009-09-25 (11:04) 7 lat 11 miesięcy 30 dni 8 godzin i 33 minuty temu

to kler boi sie konkurecji
za walka z islamem stoi watykan i prawoslawie to konkurencja

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
2
~ppp 2009-10-02 (21:29) 7 lat 11 miesięcy 21 dni 22 godziny i 8 minut temu

Czy jesteśmy islamofobami??
Jesteście WSZYSTKO- i WSZYSCY- -- fobami. "Patrzaj Jasiek, idzie mysza, ulżyj sobie, weź i kopnij..."

odpowiedz

0
0
~ppp 2009-10-02 (12:45) 7 lat 11 miesięcy 22 dni 6 godzin i 52 minuty temu

Spróbuj koniecznie...
Zademonstruj swą siłę wiary wśród braci - muzułmanów, i powiedz im, że uważasz Jezusa za nikogo, a w Marię też nie wierzysz. I że chrześcijański Bóg to wymysł głupich katoli.

odpowiedz

0
1
~Mar 2009-10-01 (13:40) 7 lat 11 miesięcy 23 dni 5 godzin i 57 minut temu

Bardziej obawiam się fanatycznych katolików
Przypominam o terroryzmie katolickim (IRA, ETA itd). Sztuczne zagrożenie terroryzmem islamskim stworzono m.in. po to, żeby chrześcijanie przestali sobie nawzajem skakać do gardeł i połączyli front przeciwko wrogowi z zewnątrz. Fanatyzm jest w każdej religii, a fanatycy - nie do odróżnienia. Wyobraźcie sobie, że na pielgrzymce 80-letnich słodkich staruszek, wyznawczyń bożka Rydzyka, mówicie głośno i wyraźnie: "Jestem luteraninem". Rozszarpią Was na strzępy w 5 sekund. Dajcie im broń - rozpętają krwawą wojnę religijną.

odpowiedz

1
0
~ppp 2009-10-01 (13:11) 7 lat 11 miesięcy 23 dni 6 godzin i 26 minut temu

Jacy jesteśmy ??
Polacy przedewszystkim nienawidzą samych siebie, potem rodzinę, znajomych i nieznajomych, naturalnie wszystkich innych - z państw pobliskich i dalszych,Żydów, Murzynów, Ręczników, Ciapatych, i wszystkich, których na oczy nie widział. Naturalnie uważa się za najmądrzejszego na świecie, twórcę cywilizacj i mieszkańca najwspanialszego miejsca na świecie. Dlatego też, gdy tylko ma okazję, wyjeżdża z tego kraju, a zagranicą, jeszcze nie znając trzech słów po angielsku, woła, że nie rozumie tego dziwnego (polskiego) jezika, bo on jest ameriken.

odpowiedz

1
0
~HooYoZord 2009-09-30 (18:59) 7 lat 11 miesięcy 25 dni i 38 minut temu

Kosmopolityzm i globalna wioska
Piękna Szwedka o skórze koloru kawy z mlekiem z włosami zakrytymi chustą mówi Polce, pracownicy banku (o łacińskiej nazwie którego inwestorem strategicznym jest portugalski bank) jak jest po angielsku "złamać". Piękna Szwedka zna ociupinkę polski, gdyż studiuje medycynę w mieście które miało być wolne a stało się punktem zapalnym II Wojny Światowej. Sytuacja ma miejsce na ulicy noszącej nazwę bitwy wielu narodów w której zakon krzyżacki i jego sojusznicy ulegli Polakom, Rusinom, Litwinom Tatarom i Bóg wie komu jeszcze. Sytuację widzi student z Kurpii, województwa Podlaskiego, znający obce języki:angielski niemiecki i łacinę. To tylko cienki przykład z brzegu jak wymieszana jest ludność w Kraju gdzie jeszcze niedawno 2 największych dyktatorów XX wieku mordowało miliony za ich narodowość. Świat robi się ciekawszy z dekady na dekadę :D

odpowiedz

0
0
~marcin 2009-09-29 (23:59) 7 lat 11 miesięcy 25 dni 19 godzin i 38 minut temu

to media
islamobofobiuja i rabia ludzia wode z mozgu!

odpowiedz

1
1
~Obywatel 2009-09-28 (13:31) 7 lat 11 miesięcy 27 dni 6 godzin i 6 minut temu

islam
To hamstwowyplenic jak stonke ziemniaczanna z naszej ziemi -to byla pomylka Hitlera nimi mial grzac mieszkania i robic mydlo a nie Zydami

odpowiedz

0
0
~Mike 2009-09-28 (12:15) 7 lat 11 miesięcy 27 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Europa Zachodnia bedzie rzadzil ISLAM juz za 20-30 lat
Tu nie chodzi o Islamofobie tylko o FAKTY....Prosze spojrzec na liczbe urodzen dzieci z rodzin muzulmanskich,a z rodzin Europejskich....Pozatym w wiekszosci muzlmanie maja jednakowe poglady na pewne sprawy..Islam to zacofanie lamanie praw czlowieka,to nawet nie religia to IDEOLOGIA,ktora ma na celu podporzadkowanie sobie wszyskich innych religii...Szkoda,ze w Polsce ludzie wiedza tak malo na jej temat i o tym co sie dzieje na zachodzie,jakie tam maja problemy z imigrantami islamskimi....Ale Polska jak zwykle chce kopiowac we wszsytkim zachod i wydaje jej sie,ze tu nie ma zadnych zagrozen a sa wielkie...islam sie nie zmienil od 1000 leci tak jak chrzescijanstwo,wciaz rzadza w nim sredniowieczne prymitywne zasady....

odpowiedz

0
1
~islamofob 2009-09-13 (18:05) 8 lat 11 dni 1 godzinę i 32 minuty temu

'Islamofobia' to nie jest najlepsze słowo
Fobia to irracjonalny lęk przed czymś, co nie jest uważane za niebezpieczne a islam jest niezwykle niebezpieczny, strach jest uzasadniony. Strach przed czymś, co jest niebezpieczne nie jest fobią, to racjonalne

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Amai92 2009-09-25 (22:55) 7 lat 11 miesięcy 29 dni 20 godzin i 42 minuty temu

A dla mnie islam
to totalne dno. Kobiety się gnoi, bije a nawet można je zabic w biały dzień na ulicy, bo mężowi się tak podoba. Szmaty i chustki na głowie. Naprawdę współczuję ludziom urodzonym w islamie, bo pewnie są tak moralni, że nie zrezygnują ze swojej religi chocby nie wiadomo jak źle im z tym było, na szczęście nie mam w rodzinie żadnego muzłmanina, ale za to moja rodzinka od strony ojca jest za bardzo przechylona w strone chrześcijaństwa i jeśli zawarły się nieszczęśliwe małżeństwa (a się zawarły) to rozwodu nie można wziąśc, bo się przysięgało przed Bogiem i lepiej umrzec z rozpaczy, depresji i nieszczęścia niż się rozwiesc i wreszcie byc szczęśliwym, bo to grzech(!!) Krew mnie zalewa przez takie fanatyczne poglądy. Jeśli tak ma wyglądac "moralnośc" to ja dziękuję. Wybieram szczęście. Przepraszam za błędy i zjechanie z tematu, ale nie mogłam się powstrzymac i do tego jestem zmęczona. Pozdrawiam ludzi ze zdrowym podejściem do życia i religii.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~MichyO.x3 2009-09-12 (17:13) 8 lat 12 dni 2 godziny i 24 minuty temu

xD xD
Akurat mój ojciec pochodzi z Kuwejtu.Dlatego mam islamską religię. . .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi