Logo dostawcy Syryjska wojna (nie)domowa - ten konflikt będzie się ciągnął latami?

WP.PL | aktualizacja 2014-02-27 (15:19) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 4 godziny i 12 minut temu | 58 opinii
 
Syryjscy rebelianci podczas walk z siłami rządowymi; okolice miasta Hama, 17 luty Syryjscy rebelianci podczas walk z siłami rządowymi; okolice miasta Hama, 17 luty (fot. AFP / Abu Hadi Al-Hamwi)
W przeciwieństwie do patowych negocjacji ws. wojny w Syrii, sytuacja na tamtejszym froncie jest wyjątkowo dynamiczna. Żadna ze zwaśnionych stron nie liczy się z przelaną krwią. Ekspert ds. Bliskiego Wschodu Tomasz Otłowski ostrzega, że konflikt ten może się toczyć jeszcze bardzo długo. "Nie można już wykluczyć, że konflikt syryjski będzie tak samo przewlekły, jak wojna domowa w Libanie, która - także z przyczyn zewnętrznych, międzynarodowych - trwała aż 15 lat. Historia, niestety, lubi się powtarzać" - pisze w komentarzu dla Wirtualnej Polski.

Jak można się było spodziewać, negocjacje pokojowe w sprawie zakończenia krwawego konfliktu w Syrii (zwane potocznie "konferencją Genewa 2"), nie doprowadziły do żadnego przełomu. Oczywiście, już samym sukcesem jest to, że delegacje opozycji i rządu spotkały się w jednym czasie i w jednym miejscu (i przy tej okazji nie rzuciły się sobie nawzajem do gardeł), ale spotkanie to nie przyniosło jakichkolwiek rozstrzygnięć. I trudno się dziwić.

Obie strony czują się względnie mocne (głównie poparciem ze strony swych zagranicznych sojuszników i sponsorów) i nie mają zamiaru ani na jotę ustąpić ze swych żądań. A te są w istocie niezmienne: opozycja domaga się ustąpienia obecnego prezydenta (co równoznaczne jest ze zmianą całego reżimu), choć obecnie cel ten maskowany jest postulatem powołania pod auspicjami ONZ "rządu tymczasowego", ale bez udziału Baszara al-Asada "i jego najbliższego otoczenia". Żądanie to jest w istocie zaporowe, bo ścisłe otoczenie al-Asada to w większości jego krewni i powinowaci, którzy stanowią faktyczną grupę trzymającą władzę w Syrii. Ich ewentualne odejście (dobrowolne? ale jak je wymusić?) to byłaby w istocie zmiana całego reżimu - od szczebla lokalnego (regionalnego) aż po szczyty władzy w państwie.

Zachód, ten nominalnie chrześcijański Zachód, zapomniał o nas. My wiemy, że Papież i Watykan się za nas modlą, tak jak wielu wiernych w Europie czy USA. Ale oprócz modlitw my, tam w Syrii, potrzebujemy żywności i leków, a także... broni i amunicji!Syryjskich chrześcijan, któremu udało się uciec do Polski
Władze w Damaszku z oczywistych względów nie chcą o tym słyszeć. Same obstają z kolei przy równie abstrakcyjnym dzisiaj żądaniu natychmiastowego zakończenia działań zbrojnych przez opozycję i odcięcia się przez nią od "zagranicznych ekstremistów i terrorystów", czyli islamskich radykałów. Sęk w tym, że gdyby nie ci cudzoziemscy islamiści, Baszar al-Asad najpewniej już dawno utopiłby we krwi sunnickie powstanie, tak jak 30 lat temu udało się to jego ojcu, Hafezowi al-Asadowi. Nic więc dziwnego, że syryjska, "demokratyczna i prozachodnia" opozycja jakoś nie kwapi się do potępienia islamskich bojowników spod znaków Al-Kaidy, którzy de facto ponoszą od dwóch lat główny ciężar walk z siłami lojalnymi wobec Damaszku. Bez nich rebelia już dawno należałaby do historii...

I tutaj zamyka się ta syryjska "kwadratura koła", która na obecnym etapie rozwoju sytuacji wyklucza jakiekolwiek porozumienie między rządem a zbrojną opozycją. Etap ten jest wyznaczany i formowany nie tyle w samej Syrii (albo, mówiąc ściśle, nie wyłącznie w samej Syrii), ale przede wszystkim w zaciszu gabinetów głównych światowych mocarstw, wspieranych przez ich regionalnych bliskowschodnich wasali. To tam decyduje się los Syrii i Syryjczyków, a ponieważ póki co siły obu stron konfliktu są relatywnie wyrównane, pat trwa nadal.

Z tego też względu nie udało się osiągnąć nawet cienia kompromisu na konferencji Genewa 2, i tak samo będzie podczas ewentualnych przyszłych imprez tego typu, niezależnie od tego, ile by ich nie było. Proszę wspomnieć te słowa za kilka lat, gdy światowe media będą ekscytować się "najnowszą" inicjatywą pokojową względem Syrii, noszącą jubileuszowy numer Genewa 10.

Gorąca zima

W samej Syrii tymczasem obie strony krwawej wojny (która już od niemal dwóch lat nie jest domową, co będę powtarzał z uporem wbrew większości ocen i komentarzy medialnych) intensyfikują swe działania i wysiłki. I to pomimo niesprzyjających warunków klimatyczno-pogodowych, co w tej części świata nie jest czymś zwyczajnym. Tu zawsze na czas "zimy" zamierały wojny i kampanie. Umacniano własne szeregi, zbierano siły i środki, aby z wiosną (marzec-kwiecień) wznowić działania zbrojne, które dadzą szanse na osiągnięcie sukcesów jeszcze przed falą letnich skwarów i posuchy. Teraz nawet i pod tym względem świat w Lewancie stanął na głowie.

Mamy w tym roku w tej części Bliskiego Wschodu wyjątkowo ostrą zimę, żołnierze po obu stronach frontu w wolnych chwilach lepią ze śniegu bałwany (furorę w internecie zrobiły zwłaszcza te, stworzone przez bojowników z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu - ISIL, ozdobione islamistycznymi emblematami, w tym szahadą; swoją drogą ciekawe, co by na to powiedział Prorok Mahomet, tak bardzo tępiący - nomen omen - bałwochwalstwo). Te ekstremalne, jak na tę część świata, warunki pogodowe nie przeszkadzają jednak w wyraźnej intensyfikacji aktywności operacyjnej i skali walk, które miast przycichnąć, wybuchły w styczniu ze zdwojoną mocą.
‹ poprzednia 1 2 3

Polub konflikty.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 43 53.09%
nie 38 46.91%

Opinie (58)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~buldog 2016-07-03 (20:59) 1 rok 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 32 minuty temu

Czytam zarzut o tym, że armia rządowa "pomału ale systematycznie odzyskuje tereny i wypiera najemników", ale do rozstrzygnięcia konfliktu daleko, wynik walk będzie określony przez skalę pomocy dla stron i póki co, niewiele można na ten temat powiedzieć, a już na pewno nie sposób przeczyć podanym ocenom. Rzeczowy, kompetentny, świetnie napisany tekst.

odpowiedz

1
0
~go 2014-09-11 (10:46) 3 lata 13 dni 8 godzin i 45 minut temu

Moralność Zachodu: wspieramy islamistów w walce z rządem syryjskim, pomagamy rządowi irackiemu w walce z islamistami, napier..lamy jednych i drugich bo się skumali i utworzyli państwo islamskie! Czy aby tzw. Zachód ma poukładane pod sufitem?!

odpowiedz

7
1
666 2014-03-07 (14:06) 3 lata 6 miesięcy 17 dni 5 godzin i 25 minut temu

wojna przeciwko Syrii bedzie prowadzona za dolary zablokowane Libii po inwazji NATO ..Pieniadze libijskie zostalu zrabowane a pozniej beda ich wlasne zagrabione pozyczone libijczykom na procent .taki jest mechanizm oszustwa wiadomego autorstwa ....nie spijcie tylko myslcie to sam dzieje sie na ukrainie Tak zwany zachod nie ma zadnych pieniedzy.

odpowiedz

10
3
~sapiens 2014-03-04 (07:40) 3 lata 6 miesięcy 20 dni 11 godzin i 51 minut temu

Tak Panowie redaktorzy. Finansuje Was Ameryka, tak jak całe Polskie media... I dlatego siejecie brednie nacjonalistyczne pzreciwko Rosji i Ukrainie. Mało tego podjudzacie i dolewacie oliwy do ognia celowo... Bo taka jest Polityka anszegho państwa, które chce odzyskać zachodnią Ukrainę. A Ameryka akurat interesuje się Ukrainą- chyba tylko dlatego, że sąsiaduje z Rosją. Takze Polacy, Rodacy- jesli chcecie żyć dobrze- to wykorzystajcie swoje położenie geopolityczne- tym razem nei pzreciw sobie samym!

odpowiedz

19
0
~bubo 2014-03-02 (17:22) 3 lata 6 miesięcy 22 dni 2 godziny i 9 minut temu

Kolejny tendencyjny tekst o Syrii Pisanie że obie zwaśnione strony mają silne pozycje jest kłamstwem. Od kwietnia 2013 armia syryjska pomału ale systematycznie odzyskuje tereny i wypiera najemników. Średnio co miesiąc wyzwalanych jest 3-4% obszaru zajmowanego przez tzw. "rebeliantów". Obecnie trwa ofensywa armii syryjskiej w Górach Kalamun, Kuneitra, prowincji Daraa i Aleppo. Praktycznie codziennie wyzwalane sa kolejne wsie i miejscowości. Jeśli chodzi o zakup broni, to "rebelianci" otrzymują nowoczesną broń NATOwską, w tym karabiny snajperskie, granatniki. Broń dociera również z Polski i Ukrainy a nie tylko z Bałkanów. Zatem panowie redaktorzy więcej dbałości o fakty lub zainteresowania rzetelnymi informacjami

odpowiedz

12
10
~rożenek na majdanie 2014-02-28 (13:27) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Ludzie, czy wy jesteście aż tak głupi i naiwni że dajecie się nabrać banderowskiej propagandzie bandytów UPA? Oni przybijali polskim dzieciom języki do sufitu i zmuszali matki do patrzenia jak się duszą i umierają w potwornych męczarniach całymi godzinami, potem kobietom rozcinano brzuchy na żywca, wyciągano wnętrzności, wkładano do środka fekalia, lub żywe zwierzęta, zaszywano drutem i ta kobieta jeszcze żyła, cierpiała i widziała swoje martwe dzieci zwisające z sufitu. Wszystkie horrory jakie w życiu widzieliście, przy tym to bajki dla dzieci!!! Oglądając rysunki świadków ludobójstwa na Wołyniu zastanowiło mnie dlaczego kobieta z rozciętym brzuchem od waginy po same gardło jest trzymana od tyłu chwytem za szyję przez jednego, za ręce przez dwóch kolejnych banderowców a czwarty nadal ją kroi nożem. Ano dlatego że ta zarzynana kobieta była jeszcze na tyle żywa że kilku chłopów musiało ją trzymać żeby nie uciekła!!! To nie jest prosta sprawa żeby rozpruć człowieka tak żeby jeszcze długo żył, do tego potrzebna jest ogromna wiedza z anatomii i równie ogromna praktyka w ćwiartowaniu ludzi. Znajomość tak ogromnej liczny wyrafinowanych tortur też dowodzi gruntownego szkolenia w tym kierunku oprawców. To dowód na to że ludobójstwo na Wołyniu dokonane przez bandy UPA było działaniem dobrze zaplanowanym i precyzyjnie przygotowanym. Warto wiedzieć że bandy UPA to nie byli Ukraińcy, bo Ukraińcy pomagali Polakom. Banderowcy to jest to samo nasienie żmijowe co mordowało Polaków w Katyniu, obozach koncentracyjnych, łagrach i UBeckich katowniach. ONI rządzą obecnie w Polsce i wielu krajach i chętnie sobie pomagają kosztem naszego narodu. Nie zastanawiało was dlaczego TfuSSk tak chętnie pomaga Niemcom i ruskim jednocześnie doprowadzając nasz kraj do ruiny? Dlaczego Kaczor tak chętnie pomaga jakiejś Gruzji i Ukrainie a nie polakom? Dlaczego Sikora przeprasza obce kraje za to że nas mordowały a milczy gdy ktoś obraża Polskę? Oni wszyscy to ta sama nacja, ta sama banda, dlatego sobie pomagają i podszywa się pod inne narody. Ich cechą rozpoznawczą jest ubój rytualny, tak oni sami nazywają swoje bestialskie mordy. Przypomnijcie sobie jaki to niedawno zrobił się rwetes na cały świat gdy chciano w kraju wprowadzić zakaz uboju rytualnego. Oni teraz proszą nas o pomoc, chcą żebyśmy zapomnieli i wybaczyli bo boją się zemsty, dobrze wiedzą że winy przechodzą z ojca na syna i z syna na wnuka i muszą być pomszczone żeby była sprawiedliwość. Ja nigdy im nie wybaczę i nie zapomnę i moje dzieci też nie zapomną! Solidaryzowanie się z bandytami z majdanu jest głupotą i bluźnierstwem przeciwko naszemu narodowi. Tym zwyrodnialcom należy życzyć jak najgorzej. Putin powinien wyłapać wszystkich banderowców z majdanu, załadować wraz z rodzinami do bydlęcych wagonów i wywieźć na sybir na powolną śmierć, żeby na mrozie gołymi rękoma kopali sobie ziemianki, bo tylko na taki los to bydło zasługuje! Może przy okazji byśmy odzyskali zrabowany nam Lwów, Kijów, lub Wilno. Pamiętajmy że pradawne ziemie Polski rozciągają się od Rzymu po Moskwę i od Bałtyku po Może Czarne i wszyscy obecnie je zajmujący są okupantami, dlatego zawsze nasi sojusznicy nas zdradzają, bo to są okupanci a udający naszych przyjaciół. Polacy łapki w górę!!! Prośba: jeśli ktoś czyta zagraniczne portale amerykańskie i brytyjskie to niech przetłumaczy ten tekst i wklei pod kłamliwym artykułem na temat majdanu na Ukrainie żeby ukrócić ten kłamliwy cyrk.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
1
~Hybryda Arabskiej Wiosny +UA 2014-03-01 (12:04) 3 lata 6 miesięcy 23 dni 7 godzin i 27 minut temu

C 2013-09-04 (11:31) >>/ Konflikt w Syrii ma charakter stricte polityczny o wpływy na Bliskim Wschodzie. Szyicki Iran jest sojusznikiem Syrii rządzonej przez Baszara al- Assada ,który jest Alawitą , Alawizm to odłam Szyizmu, razem tworza sojusz z Szyicką Organizacją Hezbollach z Libanu z poparciem Rosji . Drugi front który jest w opozycji do Szyitów to Wahhabici, Bractwo Muzułmańskie z którego wywodzi się Hamas,Alkaida -Front al Nusra pozatym wszystkie państwa Arabskie na Bliskim Wschodzie sa kontrolowane przez Izrael lub poprzez USA za wyjatkiem Syrii, stąd konflikt. Ponieważ jest potrzebne terytorium Syrii z marionetkowym rządem dla sponsorów/ lokalnych graczy konfliktu Katar-Turcja, Arabia Saudyjska,( zmienić układ dostaw węglowodorów) , dla duzych graczy Syria etapem celem Iran ,to jest problem jak wszystkich oszukać .Dla Rosji oznacza to utratę władzy w ostatnim kraju Arabskim na Bliskim Wschodzie .>.> Rosja nie może pozwolić sobie na żadne "strategie nożyczek" czy jakieś tam inne korzyści gospodarcze w zamian , poniewaz "demokracja -prywatne banki" podejdą jeszcze blizej do granic Rosji i na Kaukaz wraz z Wahhabitami<<. Z kolei Turcja i USA są w NATO. Reszta to sprawa propagandy która tak mota, żeby nikt nie rozumiał o co tam chodzi i kto zkim trzyma , tak jak piszą że Izraelowi zagraża Arabia Saudyjska , która jest sojusznikem USA -jest to mało poważne . Nalezy brać pod uwagę ze w świecie służb specjalnych wszystko zmienia się jak w €žkalejdoskopie zależnie od potrzeb, np: jeżeli ktoś uważa ze współpracuje ze służbami , po jakims czasie sam nie jest pewny czy wogóle z nimi współpracował..Dla Salafitów i Dżihadystów - Szyici są wrogami religijnymi niemal na równi z chrześcijanami. A dla sekty Suunickich Wahhabitów niemal wszyscy są oponetami ,przesladuja inne odłamy Islamu które chcą sobie podporzadkować swoja ideologią.Bracia Muzułmanie ,Wahhabizm ich intencją jest kalifat -.... "z siedzibą w Arabii Saudyskiej stąd ich misja w Syrii w celu zaprowadzenia tam swoich rządów .Podział Islamu na Sunnitów i Szyitów miał charakter teologiczny , choć pierwsza grupą rozłamową był Charydżyzm ,najmnieszy z trzech nurtów Islamu. Z kolei Turcja pod rządami Erdogana aspiruje do roli mocarstwa regionalnego i skłania się ku Idei Panturkizmu w ramach etnicznych ludów Tureckich,integracja kulturalna i polityczna od Cieśniny Bosfor do gór Ałtaju (Turcja, Azerbejdzan,Turkmenistan,Uzbekistan, Kirgistan,Kazachstan,) .Idea ta była obecna na początku XXw. ala została zaprzepaszczona przez Rewolucje Kemalistowską i Rewolucje Bolszewicką.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
10
~madrygal 2014-02-27 (17:50) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 41 minut temu

swietny tekst, az przyjemnie przeczytac material solidnie osadzony w rzeczywistosci , bardzo dziekuje ze wp.pl publikuje tak porzadne teksty.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
2
~bida 2014-02-27 (16:25) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 3 godziny i 6 minut temu

a ile jeszcze potrwa nedza w polsce???????????? jak dlugo bedziemy utrzymywac rzesze nierobow,mowie o politykierach i ich kancelariach wraz z ich rodzinami. sam prezydent kosztuje polakow wiecej niz szwedow ich krol.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~roman 2014-02-27 (18:51) 3 lata 6 miesięcy 28 dni i 40 minut temu

s....am na to. tak jak 99 procent spoleczenstwa.

odpowiedz

10
3
~radek 2014-02-27 (18:14) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 17 minut temu

a co na to radek sikorski sługa rabina nowego jorku ?

odpowiedz

7
1
~eli 2014-02-27 (17:53) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 38 minut temu

artykul dobry, ale do Pani ponizej - kazdy ma swoja ojczyzna i swoje miejsce na ziemi i niech tak zostanie

odpowiedz

3
3
~ja 2014-02-27 (17:52) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 39 minut temu

to niemozliwe..lepiej zajmijcie sie sąsiadami bo ci w coraz gorszej kondycji psychicznej

odpowiedz

10
1
~ket 2014-02-27 (17:47) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 44 minuty temu

CIA i NATO zajmuja sie szkoleniem i zbrojeniem bojownikow Alkaidy w obozach w Kosowie i Bozni . Finansowaniem zajmuje sie Arabia Saudyjska i Katar . Zadaniem bojownikow jest wprowadzenie w Syrii demokracji tzn.prawa szariatu . Za kazdego zabitego chrzescianina bojownicy Alkaidy otrzymuja od 500 dol.premi. Obecnie sen z powiek spedza zachodnim politykom fakt ze bojownicy z Alkaidy moga zmienic kierunek swojej walki i wejda do Europy, Wedlug wstepnych szacunkow ok.8000 tys bojownikow Alkaidy urodzonych jest w USA i zachodniej Europie co stanowi podwojne zagrozenie . Moze powstac podobna sytuacja jak obecnie w Afganistanie . Gdzie bojownicy walczacy posluguja sie bronia z USA i NATO a przekazana wczesniej do walki z rosjanami .Historia lubi sie powtarzac .

odpowiedz

9
2
~zły 2014-02-27 (17:44) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 47 minut temu

Żeby zasiać wojnę USA sprzysięgło się nawet z Al- Kajdą. To o czymś świadczy. Wojna tam będzie trwała tak długo, dopóty amerykanom starczy dolarów.

odpowiedz

48
7
~student 2014-02-27 (15:59) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 3 godziny i 32 minuty temu

Studiując w warszawie na najlepszej uczelni w kraju spotkałem dziwnych studentów z Ukrainy. Dziwne było to że człowiek o azjatycko kaukaskich rysach twarzy biegle mówiący po polsku, twierdzi że jego dziadek był polakiem, natomiast w luźnej dyskusji o niczym nagle ni z gruszki ni z pietruszki coś napomknie o 'bohaterach z UPA', proszę zwrócić uwagę na nazywanie bandytów bohaterami, lecz gdy rozmówca trochę lepiej znający historię poprawi go mówiąc że UPA to byli bandyci to nagle się denerwuje i zaprzecza. Po pierwsze żaden Polak nie ma azjatycko kaukaskich rysów twarzy. Gdyby dziadek tego Ukraińca naprawdę był polakiem na Ukrainie, to ten dziadek na pewno nie nazywał by swoich oprawców bohaterami, lecz bandytami, zwyrodniałymi bandami mordującymi polskie kobiety i dzieci w czasach kiedy wszyscy zdrowi mężczyźni walczyli z okupantami na frontach. Jedno jest pewne, że dziadek tego Ukraińca na pewno zarąbał siekierą niejednego polskiego dziadka wraz z jego całą rodziną, bo tylko ci zbrodniarze nazywają siebie bohaterami! Dowiedziałem się od tego studenta że jego studia w Polsce w całości finansuje polski rząd i wytłumaczył mi że w ramach wymiany studenckiej Polska płaci za studia Ukraińców a Ukraina płaci za studia Polaków. Wydało mi się to dziwne bo trzeba być głupcem żeby studiować informatykę na Ukrainie zamiast w warszawie i na dodatek w obcym języku ukraińskim. Nawet z ekonomicznego punktu widzenia taka wymiana nie miała by sensu, bo koszt studenta w warszawie jest przynajmniej 10cio krotnie większy od studenta na Ukrainie. Chcę zaznaczyć że polski rząd nigdy w pełni nie finansuje studiów żadnemu Polakowi! Polscy studenci z najbiedniejszych rodzin mogą liczyć co najwyżej na stypendium w wysokości kilku stówek i nie wystarczy to nawet na pokrycie kosztów akademika. Natomiast ukraiński student nie dość że dostaje to samo stypendium, to jeszcze ma w pełni finansowany akademik, wyżywienie, stypendium dla obcokrajowców i jeszcze kilka podobnych stypendiów. Podsumowując to Ukraińscy studenci studiują na najlepszych polskich uczelniach w takich miastach jak Warszawa czy Wrocław, oraz otrzymują na nie ogromne pieniądze z kieszeni polskiego podatnika w wysokości 10cio krotnie większej niż student polski! Dzieci i wnukowie banderowskich band UPA uczą się płynnie mówić po polsku, studiują w Polsce za nasze pieniądze i publicznie sieją propagandę bohaterów UPA i proszą polaków o pomoc, dostają polskie obywatelstwo i dobrą pracę w wielkich korporacjach, lub zostają politykami, podczas gdy polski student może co najwyżej liczyć na umowę śmieciową w magazynie, hurtowni, czy tesco a po studiach spierdala z kraju jeśli może. Prośba: jeśli ktoś zna takiego Ukraińca w Polsce to niech poda jego namiary kibicom najbliższego klubu piłkarskiego, oni znają historię znacznie lepiej niż politycy i na pewno mu ją dobitnie przedstawią. Polacy, łapki w górę!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
0
~roki 2014-02-27 (17:33) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 58 minut temu

Pytanie nr 1.Skad rebelianci beda mieli pieniadze na prowadzenie tej wojny?

odpowiedz

13
2
~SUPER 2014-02-27 (16:30) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 3 godziny i 1 minutę temu

CZARNY???? To jest super scenariusz. Niech sie te kozie syny tłuką aż do ostatniego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~29876399a3er1 2014-02-27 (17:28) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 2 godziny i 3 minuty temu

tak długo na ile konta szwajcarskie pozwolą ?

odpowiedz

9
1
~pamiętliwy 2014-02-27 (17:25) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 2 godziny i 6 minut temu

Dlaczego USA popierają Al-Kaidę w Syrii ???? Przecież Wysadzili im wieże WTC. I od tego USA zaczęło krucjatę antyterrorystyczną. Wróg nr 1, a teraz kompan do walki o ropę ? Krótka pamięć, czy jak zwykle interes ? Czy też orwellowskie dwójmyślenie ?

odpowiedz